İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Yerli Dizel Motor Üretildi

Yerli Dizel Motor Üretildi

Yerli Dizel Motor Üretildi

Yerli Dizel Motor Üretildi

Yerli markamız TÜMOSAN ilk ufak çaplı dizel motoru üretti.Detaylar haberimizde!

Dünyada artık çoğu ülke kendi motorunu üretmeyi yapıyor.Ama Türkiye yıllar sonra 2017 de ilk 2.0 lt dizel motorunu Tümosan firması üretti.%100 yerli sermaye olan 2.0 lt dizel motor Tümosan yapmayı başardı bu habere sevinsek mi yoksa normal miş gibi bakmak mı isterdik gerçekten bilemiyoruz.

Daha önceden traktör motoru üreten firma biz neden düşük güçlü araba motoru üretemiyoruz diye kendilerine sormuşlardı.Yıllar önceden bunun sinyalini veren Tümosan 2017 yılında bu isteğini gerçekleştirmiş oldu.45-185 beygir gücü aralığında olan dizel motor üretimine de devam eden Tümosan, yerli dizel motoru ise 2012 yılında başlattığı proje dahilinde, 5 senelik bir süreç içinde üretti.İlk başarılı ateşleme denemesi geçtiğimiz yıl denenen yerli motor, şu an için 4 silindirli 4.5 litre ve 6 silindirli 6.8 litre olarak tasarlanmış durumda. 4 silindirli 5.2 litre ve 6 silindirli 7.8 litre versiyonları olan motor türleri çalışmalar devam ediyor.Tümosan’ın bir sonraki hedefinde 6 silindir 9 litre ile V tipi 8 ve 10 silindirli dizel motorlar üretmek istiyor.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Tümosan bunun için çok uğraştı. Ekibini sürekli genişletti. İnsan kaynakları politikası başarılı değildi ama sağlam bir ekibi var Tümosan’ın. Yerli motorun üretilmesi bence gecikti, ama üretilmesi harika bir olay. Umarım yerli araba da en kısa zamanda üretilir. Rahat 500000 kişi anında alır yerli araba üretilse. Ama Koç ve Sabancı ailelerini karşısına alabilir mi hükümet emin değiliz.

  2. kaç seneler geçmiş , daha yeni motor üretiliyor. Aslında gemi motorları vs üretiyoruz ama büyük çaplı motorlar . Tümosan kendini çok geliştirdi umarım önümüzdeki seneler araç lar içinde motor çıkaracaklar.