İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi Deposu
  3. Xiaomi Çift Uygulama Nasıl Kullanılır ?

Xiaomi Çift Uygulama Nasıl Kullanılır ?

Xiaomi Çift Uygulama Nasıl Kullanılır ?

Xiaomi Çift Uygulama Nasıl Kullanılır ?

Eğer xiaomi bir telefonunuz varsa ve android 7.0 veya üzeri bir işletim sistemi sürümü kullanıyorsanız. Cihazınızda 2 uygulamayı aynı anda kullanabilmeniz mümkündür. Günümüzde iki farklı uygulamanın birden kullanılmasını sağlayabileceği iddia eden birçok model piyasaya sürülmüştür. Ancak Nougat üzeri bir android işletim sistemine sahip olan bir cihazda bun yapabilmek zaten mümkündür. Bu özellik sayesinde bir taraftan yön tarifi yapılabilirken diğer taraftan da haritaya göz atılabilir.

İlk olarak telefondaki kare tuşuna basılarak açık olan uygulamalar ekrana getirilir. Bu ekranda aynı anda kullanmak istediğiniz iki farklı uygulamayı seçmelisiniz. Örneğin bu kullanmak istediğiniz iki farklı uygulamanın google chrome ve google haritalar olduğunu var sayalım. Gelen ekranda daha önceden açılmış olan bu iki uygulamanın çerçevelerinin üzerine basılı tutarak, ilk basılı tuttuğunuz uygulamanın üst kısmında ikinci olarak basılı tuttuğunuz uygulamanın ise alt kısımda yer almasını sağlayabilirsiniz fakat ilk basılı tutma işleminden sonra ekrana gelen “ekranı bölünmüş olarak kullanmak için buraya sürükleyin” şeklinde bir kısım gelecektir. Bu kısımda iki adet çerçeve bulunmaktadır. İlk seçtiğiniz uygulamayı üst tarafa sürüklemeniz, ikinci seçtiğiniz uygulamayı ise alt tarafa sürüklemeniz gerekmektedir.

Bu işlemler yapıldıktan sonra telefonu yatay biçimde kullanmak da mümkündür. Aynı anda mesajlar ve whatsapp uygulamasını açarak ekranı yan çevirmeniz durumunda hızınızı hiç kesmeden iki farklı stil ile de mesajlaşa bilmeniz mümkündür.

Fakat bu işlemi her uygulama desteklememektedir. Örneğin aynı anda intagram uygulaması açılıp bir taraftan da mesajlaşma işlemi yapılamaz. Ancak bu uygulama sayesinde arka planda youtube çalışma sorunu ortadan kalmış oluyor. Yani bir ekranda youtube açılarak diğer ekranda istenilen işlem yürütülebilir. Bu sayede kesintisiz bir şekilde müzik dinleyebilmek veya video izleyebilmek mümkün olabilmektedir.

Bu uygulama birçok mobil uygulamada olumlu sonuç vermeyebilir. Fakat google uygulamalarında genellikle bir sorun arz etmeyen işlem rahat bir şekilde kullanılabilmektedir. Telefonun işlemcisi ve ram’ine göre bu işlem cihazı yorabilir. Bu nedenle işlemcisi ve ram’i yeterli performansa sahip olmayan cihazlarda işlemin kullanılması tavsiye edilmez. İki farklı uygulamayı aynı anda kullanma işlemi cihazı yoracağından dolayı zarar verebilir.

Yorum Yap

Yorum Yap