İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Windows OEM Key Kullanmak

Windows OEM Key Kullanmak

Windows OEM Key Kullanmak

Son zamanlarda çok uygun fiyatlara satılan ve orjinal adı altında Windows işletim sistemleri satışı yapılıyor, peki bu OEM key nedir? Yazımızda detaylarını bulabilirsiniz.

Orjinal windows almak istiyorsunuz fakat fiyat bakımından almakta zorlanıyorsanız. OEM koda kullanma isteyebilirsiniz.Peki bu OEM kod ne? OEM kod ülkemiz dahil bir çok ülkede satış halinde ve oldukça uygun fiyatlar ile kullanıcıların dikkatini çekmiş durumdalar. Yurt dışından alınacağı gibi ülkemizde de satış yapan bir çok online mağaza bulunuyor. OEM kodlar fiyatı ödendiğinde sizlere mail yolu ile Windows etkinleştirme yapabileceğiniz kodu mail adresine gönderiyorlar. OEM kodlar nerede ise microsoft şirketinin desteğini kesmediği tüm windows işletim sistemlerinde var bunlar şuanda Windows 8 ve 8.1, Windows 10 tüm versiyonları olmak üzere OEM kod almanız mümkün. OEM kodların ucuz olmasının temel sebebi ise her hangi bir kutulu ürün olmadı için ve gümrükten kargo yolu ile geçmeyen el ile tutulamayan bir ürün olduğu için her hangi bir vergi ve kargo ücreti verilmiyor, bu sebeplerin sonucunda OEM kodlar oldukça ucuz fiyatlara satılmaktadır. Tek sıkıntısı ise OEM kodlar sadece bir anakart üzerinde kullanılmakta, yani sizde lisanssız bir windows var, siz buna OEM kod girdiniz ve windowsu etkinleştirme yaptınız, format attığınızdan sonra tekrar sistem windows etkinleştirme kodu istediğinde sizler aldığınız OEM kodunu girerseniz windows bu kod kullanılmış diyecektir.

OEM kodlar diğer yandan sistemin kurulu olduğu halde İSO dosyası alınır ise sistem tekrar tekrar kurulabilir ve windows bir daha etkinleştirme istemez. Bu durumda da tek sorun OEM kodlar sadece bir anakart da kullanılıyor. Yani kurulu  sistemin İSO kalıbını başka bir sisteme yüklemek isterseniz sizlere yine windows izin vermeyecek ve etkinleştirme başarısız olacaktır.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap