İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar
  3. Termal Macun Sürmeden İşlemci Çalışır mı?

Termal Macun Sürmeden İşlemci Çalışır mı?

Termal Macun Sürmeden İşlemci Çalışır mı?

Termal macun sürmeden bilgisayar çalışır mı? Merak ediyor iseniz yazımızı okumalısınız. Tüm detaylar yazımızda!

Çoğunuzun bildiği üzere termal macun işlemci ve işlemci soğutucusunun arasında ki boşluğu kapatması için kullanılan ve benim için ve bir çok bilgisayar uzmanı için olmaz ise olmaz bir madde diyebiliriz. Termal macunun bir çok çeşidi var aslında çoğu kişi sadece gri bir sıvı olarak bilse de termal macunun bir çok rengi var ve alır iken rengine göre değil, içerindeki ısı iletkenliği fazla olan bir termal macun seçilmelidir. Örnek verecek olur isek normal bir termal macun aldınız bunun içerisinde yüksek ihtimal malzemeden çalmışlardır ve içinde silikonun bir benzer maddesi ve birazda alüminyum tozu bulunur, bu alüminyum tozu göz ile görünmeyecek kadar ufaktır ve bizlerin çıplak göz ile görmesi için ya çok miktarda sıvının içerisinde bulunmalı yada bir kap içinde her hangi bir şeyle karıştırılmamış olması gerekmektedir. Eğer bu iletken toz bakır, altın gibi ısı iletkeni yüksek maddeler olur ise termal macunun hem fiyatı hemde performansı artar.

Bilgisayarınızı temizlemek için açtınız her şeyi tozdan arındırdınız ama bir baktınız elinizde termal macun yok, hemen paniğe kapıldınız acaba termal macun sürmeden soğutucuyu geri taksam ne olur diye düşündünüz ve belkide termal macunsuz işlemciye direk olarak soğutucuyu taktınız. Bilgisayar açılacaktır emin olun, ama işlemci ısısı normalden kesinlik ile fazla olacaktır ve bir oyuna girdiğinizde, işlemci fazla ısınmadan dolayı sistemi kapatacaktır. Bu yüzden termal macun sürmeden işlemciye direk olarak kesinlik ile soğutucuyu bağlamayın, belki o günü kurtarırsınız fakat diğer gün bütün sistem gönül rahatlığı ile çöp kutusuna atılacak hale gelebilir.

İnternet de arama yapar iseniz karşınıza bir çok termal macun hakkında yazı ve video çıkar, bunlardan en garibi; termal macun yerine çikolata, diş macunu, sıvı yağ  katı yağ vb. gibi maddeler sürmek sisteme hasar verir mi? Ekleme yapayım vazelin bile süren var. Bu maddeler hiç bir şekilde ısı transferi yapmayacağından eğer termal macun sahibi değil iseniz, bırakın termal macun sürmeden kullanın. En azından bilgisayarın kasasından yemek kokusu veya nane aroması gelmesin. Her zaman yedek termal macun bulundurun emin olun bir yerde ihtiyacınız olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap