İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Telefon’un Bataryası Şişti, Ne Yapılır ?

Telefon’un Bataryası Şişti, Ne Yapılır ?

Telefon’un Bataryası Şişti, Ne Yapılır ?

Telefon’un Bataryası Şişti, Ne Yapılır ?


Gelişen teknoloji ile bataryalarda gelişimlerini sürdürüyorlar fakat bazı telefonların bataryaları şişip sağlığınızı tehlikeye sokabiliyorlar. Peki batarya şişer ise ne yapmalısınız?


Bataryalar günümüzün olmaz ise olmazlarından yeri geliyor bizlere aydınlatmada yardımcı oluyorlar, kamplarda ev elektriği gibi kullanmamıza olanak sağlıyorlar ve en önemlisi diz üstü ve akıllı cihazlarımıza güç sağlayarak bizleri hayatın ritminden kopmaktan koruyorlar. Bazende bu bataryalar şişiyor ve birden patlayarak hem üstünde bulunduğu cihazı ve kendisini zor durumda bırakıyorlar.

Peki batarya şişer ise ne yapmalısınız; batarya şiştiğin de geri dönülmez sorun ortaya çıkar ve o şişen bataryanın hemen değiştirilmesi şarttır çünkü her han patlaya bilir veya etrafa asit akıta bilirler.

Herhangi bir cihazın bataryası şiştiğin de o nu cihazdan sökülebiliyor ise söküp pil toplama merkezlerine götürmelisiniz, aksi durumda batarya çöpe atıldığında etrafa zararlı toksinler yayacağından canlılara zarar verme durumu var ve patlar iseler yangın çıkartma durumları yok yüksek. Eğer yeni model akıllı cihazlardaki gibi batarya cihaza gömülü ise ve çıkartılamıyor ise ne yapmalısınız? Bu durumlarda zaten batarya şiştiği zaman arka kapağı veya ekranı kaldıracağı için cihaz kullanılmaz hale gelebilir. Bu durumda hemen en yakın teknik hizmet veren bir yere gidip yardım alınmalıdır.

Şişme yapan bataryalar hiç bir şekilde ev ortamında şişliği indirilip ilk günkü gibi kullanılır bir duruma maalesef gelemezler. Bu yüzden şişen bataryalar ve diğer ömrü biten piller gibi pil toplama merkezlerin de geri dönüşüm yapılarak hayatlarına devam edebilirler.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yıllardır işin içerisinde olan, meraklı ve yazmayı seven birisi.

Yorum Yap