İlginizi Çekebilir
Uydu Alıcılar

  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi Deposu
  3. Telefon Sinyal Artırmak

Telefon Sinyal Artırmak

Telefon Sinyal Artırmak

Telefon Sinyal Artırmak


Son günlerde bütün Türk halkının başında bulunan ve genelde uzun arazilerde ve ıssız bucaksız yerlerde akıllı telefonlarınız çekmiyor ise yazımızı okumalısınız!


Türkiye’de baz istasyonlarına sahip üç adet firma bulunuyor bular Vodafone, Turkcell ve yeni adı ile Türk telekom (eski ismi Avea) bu şirketler Türkiye halkına kesintisiz iletişim için hizmet vermekteler. Genelde Vodafone ve Turkcell çoğu bölgede çekmektedir. Sebebi ise bu iki firma baz istasyonlarını oldukça fazla arttırmıştır. Son zamanlarda reklamlarda çok görür olduk bu üç firmada reklam içeriği farklı olsa da verilmek istenilen konu bizim baz istasyonlarımız daha fazla ve Türkiye’nin her bölgesinde bizim hatlarımız çekiyor mesajı verilmekte. Yüksek rakımlara çıktığımızda genelde hiç bir şirketin hatları çekmiyor çünkü yüksek rakımda yaşayan insan az olduğu için şirketler oralara baz istasyonu kurmuyor ve hiçbir şikayet gelene kadarda baz istasyonu konulmuyor. Türk telekom ise son yıllarda baz istasyonları oldukça fazla arttırdı ve bazı çekmeyen bölgelerde diğer operatörlere göre daha fazla çekim gücü sağlamaya başladılar.

Peki telefonunuz çekmiyor ve sizler mağdur durumda kalmak istemiyorsunuz. Öncelik ile size vereceğimiz tavsiyeler telefonun çok azda olsa bir sinyal yakalamalı ve aranacak kişi ile sadece çalma seviyesi kadar bir sinyal seviyesi olması gerekmektedir. Eğer hiç bir sinyal yakalayamıyorsunuz ve bağlı bulunduğunuz şirketin operatör ismi dahi ekranda yazmıyor ise sizlerin hattınızın çektiği bil bölgeye gitmeniz gerekmektedir çünkü seviyeniz hiç olmadığından ne yapsanız sinyali yakalayamazsınız.

Bazen evde otururken bir hattın çekmediğini görürüz bunun sebebi hattınız eğer 3.5G ve üzeri ise baz istasyonlarında yaşanan ufak sorunlar ile kısa süreli 2G ve altı çekmeye devam eder. Eğer sorun halen devam ediyor ise telefondan ağ ayarlarına girip 3G ve 4.5G ayarlarından şeçimi 2G yaptığınız zaman sorun ortadan kalkar fakat internete girdiğiniz de normalden yavaş bir internet hızınız olur.

Eğer çok düşük de olsa bir sinyal  alıyor iseniz yapmanız gereken sadece telefonu uçak moduna almak ve sonrasında ise uçak modundan çıkartmak. Bu işlem telefonun tekrar şebeke aramaya başlatır ve tekrar bulduğunda daha güçlü bir sinyal bulur. Biraz önce okuduğunuz bölümdeki işlemleri de uygulaya bilirsiniz dağda ve ovada iseniz ve 3g veya 4.5G çekmiyor ise telefonu ağ ayarlarından 2g ye aldığınız zaman daha kolay sinyal yakalarsınız.

Yorum Yap

Yorum Yap