İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi Deposu
  3. Telefon Nasıl Hızlı Şarj Olur?

Telefon Nasıl Hızlı Şarj Olur?

Telefon Nasıl Hızlı Şarj Olur?

Akıllı telefonların hayatımızın büyük bir kısmını kapladığı zamanda, birçok insan için şarj konusu problem olabilmektedir. Kimi kişinin telefonu hızlı şarj olabiliyorken, kiminin telefonu ise çok aşırı yavaş şarj olup hızlı şarj tüketebilmektedir.

Akıllı telefonların şarj süresini kısalmanın mümkün olup olmadığı hakkında tartışmaların ön plana çıkmasıyla, şarj sürelerini kısaltmak için bazı yöntemler ortaya çıkmıştır. Bu yöntemlerin uygulanmasıyla şarj süreleri çok fazla olmasa da bir miktar kısaltılabilir. Ayrıca bu yöntemlerle telefon bataryalarının ömrünü uzatmak da mümkün. Bu yöntemleri sizler için yazımızda bir araya topladık.

  • Orijinal Şarj Aleti Kullanımı

Bir akıllı telefon satın alındığında, kullanıcıya kutusu ve aksesuarlarıyla birlikte teslim edilmektedir. Bu durum orijinal şarj aletlerinin de kutu içinde gelmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle kutu içinde gelen şarj aleti tamamen orijinaldir. Bu şarj aletleri ile şarj yapılması batarya ömrünün uzamasına fayda sağlar.

Hızlı şarj için tasarlanmış olan şarj aletleri, cihazları hızlı şarj etmek amacıyla kullanılabilir. Fakat bu şarj aletleri kullanılacaksa bile telefon firmasının markasını üzerinde bulundurmalıdır. Yani telefon markalarının kendilerinin ürettiği orijinal hızlı şarj aletleri tercih edilmelidir.

Telefoncularda satın alınan ne olduğu belli olmayan ucuz şarj aletlerini kesinlikle tercih etmemelisiniz. Bu şarj aletleri telefonlarınıza zarar verebilmektedir.

  • Telefonu Kapatmak

Eğer cihazınızla şarj esnasında ilgilenmiyorsanız kapalı bir şekilde şarj edilmesi iyi bir tercih olacaktır. Kapalı cihaz aynı anda pil tüketimi yapmadığı için daha hızlı şarj olur.

Fakat telefonu da kapatmak istemiyorsanız, arka plandaki uygulamaları kapatıp telefonu uyku moduna alarak da şarj dolum süresini bir miktar kısaltabilirsiniz.

  • Prize Takılı Şarj Etme

Hızlı şarjdaki en önemli etkenlerden biri ise adaptördür. Şarj adaptörleri hızlı şarj dolumuna büyük etki eder. Bu nedenle bilgisayar gibi cihazlarda yavaş dolum olur. Hızlı şarj için bir cihaza bağlı olarak şarj etmek yerine prize bağlı olarak şarj edilmesi gerekir.

  • Ekran Parlaklığı

Cihaz ile şarj esnasında uğraşıyorsanız, ekran parlaklığını düşürebileceğiniz en düşük seviyeye düşürmeniz, hızlı şarj dolumu için oldukça etkili olacaktır. Bu nedenle ekran parlaklığını kısmak gerekir.

Yorum Yap

Yorum Yap