Sosyal Medya’da Kişisel Güvenlik

0
sosyal medyada kişisel güvenlik

Sosyal Medya’da Kişisel Güvenlik

Bu yazımızda sizlere, Sosyal medya’da kişisel güvenlik nedir ? Sosyal medya’da kişisel güvenlik nasıl sağlanır ? Ve Kişisel güvenlik nasıl olur ? konularını anlatacağız. Makalemizi sonuna kadar okuduktan sonra detaylı bilgi sahibi olabilir ve kişisel güvenliğinize dikkat edebilirsiniz. Hadi başlayalım…

[mks_icon icon=”fa-user” color=”#dd3333″ type=”fa”] Sosyal Medya’da Kişisel Güvenlik Nedir ?

Sosyal medya ağları artık günlük yaşantımız haline geldi. Bu nedenle güvenlik sorunları da ortaya çıkıyor. Sosyal medya’da paylaşım yaparken kişisel güvenliğe dikkat edilmeli. Takipçi veya arkadaş listesi sürekli kontrol edilmeli.

Bu konunun biraz daha derinine inelim. Ve sosyal medya üzerinden kişisel güvenliğimizi nasıl kontrol edebiliriz bunu inceleyelim.

1- Sosyal Medya’da sık sık konum bildirmeyin.

Sosyal medya ağlarında sık sık konum bildirmeniz sizin kişisel güvenliğiniz açısından bir zafiyete sebep verilebilir. En basitinden hırsızlar için fırsat yaratabilirsiniz. Olmayacak şey değil, sosyal medya ağlarında neler yaşandı neler. 😉 

2- Sosyal medya’da Takipçi / Arkadaş listenizi sık sık kontrol edin.

Eğer kişisel güvenliğinizden şüphe duyuyor iseniz, listenizi kontrol edin ve çevrenizden olmayan veya tanımadığınız kişiler var ise siliniz. Bunun sebebi ise, sahte profiller vb. diyebiliriz. 

3- Sosyal medya hesaplarınızı sürekli güncelleyin.

Sosyal medya hesaplarınızı sürekli güncelleyin. Şifrenizi her 90 günde bir en az 15 karakter sayı harf özel karakter kombinasyonu ile değiştiriniz. Eğer bilgisayarınızda veya cihazınızda log tutan kötü amaçlı program (keylogger) yok ise bu kombinasyonlar ile oluşturulmuş şifreler, tahmin edilmesine ve kaba kuvvet saldırısına karşı bir kalkan oluşturur.

4- Her uygulamaya izin vermeyin.

Daha önce ki konularımızda da bahsettiğimiz gibi 3. şahıslar tarafından oluşturulmuş uygulamalara hemen izin vermeyin. Uygulamanın hangi izinleri kullanacağını ve hangi bilgilerinize ulaşabildiğini kontrol edin. Eğer tereddüt ederseniz uygulamaya izin vermeyin. Sosyal medya hesaplarınızın üzerinde izin isteği onaylanmış uygulamalar var ise uygulamalarınızı gözden geçiriniz.

5- Hileler (!)

Herkes sosyal medyada beğenilmek veya takipçisinin fazla olmasını ister. Fakat bunun için hileleri (!) kullanmamaya çalışınız. Çünkü kendi bilgilerinizi kendi elleriniz ile siteler ile paylaşıyorsunuz ve izin veriyorsunuz. Bu tür uygulamalar, karşılıklı olarak çalıştığı için muhtemelen farkında olmadan başka kullanıcılarının fotoğraflarını beğeneceksiniz ve yorum atacaksınız. Bu tür sitelerden uzak durmanızı öneririz. 

6- Fake siteler.

Sosyal medya hesaplarınızı ele geçirmeye çalışan kişiler olabileceği gibi, sosyal medya ağlarının giriş sayfalarını birebir kopyalayıp fake bir site üzerine kurup bilgilerinizi ele geçirmeye çalışabilecek kişilerde olacaktır. Asla kullandığınız sosyal medya ağının resmi sitesi dışında sosyal medya hesaplarınızın bilgilerini hiç bir siteyle paylaşmayınız. Fake sitelere girdiğiniz bilgiler, 3. şahısların eline gider daha doğrusu kendi elleriniz ile bilgilerinizi paylaşmış olursunuz.

sosyal medyada kişisel güvenlik

İlginizi çekebilir:   Cem YILMAZ Sosyal Medyayı Bıraktı!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here