İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Arduino
  3. Sony VTC6 Pil Kullanımı ve Teknik Özellikleri

Sony VTC6 Pil Kullanımı ve Teknik Özellikleri

Sony VTC6 Pil Kullanımı ve Teknik Özellikleri

Elektronik sigaralar ve diz üstü bilgisayarlarda kullanılan Sony VTC6 bataryalar hakkında yazımızda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Son yıllarda bataryalar ve piller teknolojinin gelişmesi ile onlarda kendilerine çok önemli bir yer bulmuş durumdalar, batarya veya güç depolaması yapabilen diğer ürünler hayatımızda olmaz ise olmaz durumdalar. Telefonlarımızda, bilgisayarlarımızda, arabalarımızda, el aletlerinde ve ismini sayamadığım bir çok elektrikli üründe veya alet de bataryalar hayatımıza girmiş durumdalar. Bu yazımızda piyasada belkide en çok kullanılan Sony VTC5 ve VTC6 modellerinden VTC6 pilinin teknik özelliklerini ve tercih edilme sebeplerinden bahsedeceğiz. Öncelik ile yazımızda başında batarya yazıyor ama siz içeriği bazen pil bazende batarya yazmışsınız Sony VTC6 batarya mı pil mi? Diye soracak iseniz sormayın, cevabını vereyim, Sony VTC6 hem pil olarak adlandırılır hemde batarya olarak adlandırmak mümkündür, diğer tüm elektrik enerji depolayan ürünler gibi batarya veya pil olarak adlandırmak mümkün bir ayrıcalığı yoktur.

Sony VTC6 bataryalar öncelik ile elektronik sigaralarda daha fazla kullanılır durumda gelmiş durumdalar, sebebi ise kısa süreli yüksek akımlar sağladıkları gibi bu yüksek akımları verir ilen her hangi bir ısınma söz konusu olmuyor, ayrıca VTC6 modelinde 3000 mAh gibi değerlere ulaştığından tercih edilmesinde ki en büyük etken bu demek hiç zor değil.

Sony VTC6 özelliklerine gelecek olur isek öncelik ile günümüzün en çok kullanılan ve dayanıklılık bakımından en iyi konumda olan  Li-ion Pil olarak geçmekte.  Li-ion Pil istenildiği zaman şarj edile bilir ve kullanılabilir olduğu için şarj süreleri hem kısa hemde batarya tam bitmeden şarja takmak mümkün. Diğer yanan  Li-ion Piller ısınma açısından diğer pillere göre üzerinde pek fazla ısı oluşmaz, eğer ısınma olur ise muhtemelen arıza yapacaktır anlamına gelmektedir. Sony VTC6 modelinin anlık deşarj amper değeri tam olarak 30 Amper seviyelerindedir. Bu değer hem çok yüksek hemde çoğu pil bu değerlerin yanına bile yaklaşmakta zorlanmaktadır. Sony VTC6 voltaj değeri ise 3.7 Volt Dc’dır, mAh değeri ise 3000 mAh olarak işlemiş olduğu söylemiştik. Kullanım alanları ise genel olarak; Terminal Bataryası, Medikal Bataryalar, El Feneri Pili, Notebook bataryası pili, Elektronik cihazlar. Sony VTC6 piller Japonya’da üretimi yapılmaktadır. Fiyatları tanesi 30 TL ile 45 TL arası değişmektedir.

  • Ağırlık
  • 48.50 gr
  • Ölçüler
  • 18.25 mm x 65.00 mm
  • Piyasada genelde isim olarak 18650 kodu ile karşımıza çıkmakta.

 

Yorum Yap

Yorum Yap