İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Sivrisinekler Neden Isırır?

Sivrisinekler Neden Isırır?

Sivrisinekler Neden Isırır?

Sivrisinekler Neden Isırır?

Sivrisineklerin neden ısırdıklarını merak etmişizdir. Tabi ki aklınıza gelen ilk seçenek yaşamlarını devam ettirebilmek için olacaktır. Ancak sivrisinekler sadece kendilerini doyurmak için kan emmez. Sivrisineklerin kan emmesinin tek sebebi üremek içindir. Sadece dişi sivrisinekler yumurta üretmek için kan emer. Yumurta üretmek için kandaki proteine ihtiyaç duymaktadırlar. Dişi sivrisinekler sadece insanların kanlarını emmez. Damarlarında kan akan bütün canlılar sivrisineklerin avıdır. Kan emen sivrisinek dinlenmek için kenara çekilir.

Bu sürede ise kanın içindeki protein ayrıştırılır ve yumurtaların üretimi gerçekleşir. Yani daha fazla sivrisinek istemiyorsanız sivrisineklerden korunun. Erkek sivrisinekler neden kan emmez cevabını zaten anlamışsınızdır. Yumurta üretmedikleri için erkek sivrisineklerin kan ile işi yoktur. Erkek sivrisinekler çiçekteki polenlerle beslenmektedir. Sivrisinekler kanımızı emmesi için derimize önce iğne gibi burnu ile önce delik açar ve o kısımda 2 tüp vardır. 1. tüpten kanın pıhtılaşmasını önlemek için tükürük salgılar. 2. tüpten ise kanı çeker. 1 dakika içinde kanı emdikten sonra giderler. Sivrisinekler ısı, nem ve karbondioksit sayesinde avlarını bulurlar. Çok fazla nefes alıp verirseniz, bulunduğunuz ortam çok sıcak ise sivrisineğin sizi bulmaması için hiçbir neden yoktur.

Bunun dışında sivrisinekler yapılan araştırmaya göre çiçek özlü parfümler ile çorap kokusuna daha çok geldiğini söylemekte. Yazımızda sivrisineğin tükürüğünden bahsettik. Bu tükürük bizim tenimiz üzerinde alerjik tepkimeye yol açar ve çoğunluğun da bildiği sivrisinek ısırık izi orada kalır. Kaşınmanın nedeni işte o tükürüktür. 

Sivrisineklerden korunmak için kalın kumaşlı giysiler giymeniz veya Sivrisinek ısırığından koruyan yani sivrisinek kovucu olarak bilinen sprey tarzı ilaçları vücudunuza sürebilirsiniz. İlaçların işe yarayıp yaramadığı tartışılsa da şansımızı denemeliyiz.

 

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 2 sene önce

    Sivrisinekler cidden tehlikeli bir hayvandır. Anadolu’da meydana gelen sıtma hastalıklarının bir numaralı sebebidir.