Şişen Tablet Bataryası Nasıl Değiştirilir?

0

Şişen Tablet Bataryası Nasıl Değiştirilir?

Tablet bilgisayarlarda en büyük sorun olan batarya sorunu ve bulunamayan batarya ardında da çöpe giden tablet.Artık çöpe atmayın çözümü yazımızda!

Tablet bilgisayarların en büyük dersi olan batarya sorunları. Bir çok tablet firması ucuz maliyet ve neredeyse insan güvenliğini hiçe sayarak çok kalitesiz bataryalar kullanıyor. Sonucunda ya bu kalitesiz sertifikasız bataryalar bozuluyor ve patlayarak kendisini ve tablet bilgisayarı da arkasında götürüyor. Bazende kullanıcısını yaralıya biliyor. Tabi ki bu sadece ucuz tabletlerde olacak diye bir kaide yok, bazen çok ünlü bir markanın tablet bilgisayarlarında da bu sorunlar başımıza gele biliyor. Peki tablet bilgisayar alır iken nelere dikkat etmemiz gerekiyor; Donanım işine hiç girmeden öncelik ile eğer tablet bilgisayarı bir şekilde inceleye biliyor iseniz. Kesinlik ile bir şekilde incelemeniz veya youtube üzerinden inceleme videolarını izlemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Tabi ki kullanıcı yorumları da bu işin içerisinde. Peki sonunda doğru tableti aldınız ve çok güzel kullanıyorsunuz. Yanlış şarj veya fazla bataryayı yük altında bırakmaktan dolayı batarya şişti veya şarj tutmaz oldu. Bu durumda bu işlem çok tehlikeli ve sonucunda yaralana bilirsiniz çünkü şişen batarya hep patlama riski taşımaktadır. Peki tabletin bataryası bozuldu ve garantisi de bitti ve çoğu tamirci çok fazla ücretler istemektedirler. Peki bataryayı kendiniz en basit yoldan nasıl değiştirme işlemini yaparsınız gelin açıklayalım.

Evde Tablet Bataryası Değiştirme

İlk önce bu işlem yapılama dan önce kesinlik ile azda olsa elektronik bilginiz olması lazım ve elinizde bir adet lehim yapmanız için havya gerekmektedir. Gelelim nasıl değişim yapacaksınız. İlk önce tabletin kasasını açmanız gerekmektedir. Ve bozulan veya şişen bataryayı oradan nazikçe çıkartmanız gerekmektedir. Eğer batarya şişmiş ise onu hemen bir pil toplama yerine götürüp imhasını sağlamanız gerekmektedir. Aksi taktirde bir zaman sonra patlayacaktır.

Gelelim nasıl değişim yapacaksınız ve bataryanın gerine ne takacaksınız.

İlginizi çekebilir:   Her Hafta Güncellenen Çalışan Torrent Trackerlar

Eğer elinizde yedek bataryanız yok ise tabletten çıkan bataryanın +,- kutuplarına dışarıdan prize bağlı bir şarj adaptörü ile çalıştırıla bilir. Bu işlemin kesinlik ile tablet bilgisayara bir sorunu yoktur. Bu işlem ile tablet bilgisayar prize bağlı kalacaktır.

Tablet bilgisayarınızın bataryası aslında telefon bataryası ile aynıdır. Sadece fazla miliamper değerleri vardır ve sizler tablet bataryası bulamadınız veya çok pahalı sadece yapmanız gereken işlem aynı değerlerde veya yakın değerlerde bir telefon bataryası bulmak veya uygun fiyatlardan satın almaktır. Bu bataryanın mili amperi sadece batarya şarj bitme süresini arttırır veya  azaltır. En büyük sıkıntı tablet bilgisayarın içerisinden çıkan bataryanın Volt değeri ile Aldığınız bataryanın Volt değerleri aynı olmalıdır. Örnek verecek olur isek tablet bataryası 3.7V ise telefon bataryası da 3.7V olmalıdır 3.6, 3.5, 3.8, 3.9, 4.0 değerler olabilir. Bataryanın +,- kutuplarını tablete bağladığında tablet çalışacaktır ve kullana bileceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here