İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi Deposu
  3. Şifrenizi Nasıl Güçlendirebilirsiniz

Şifrenizi Nasıl Güçlendirebilirsiniz

Şifrenizi Nasıl Güçlendirebilirsiniz

Şifrenizi Nasıl Güçlendirebilirsiniz


Sosyal medyadan kredi kartlarına kadar şifreleme hayatımıza girmiş durumda. Peki bu tür yerlere şifre koyar iken nelere ve nasıl bir şifre girmemiz gerekiyor.


Şifreleme artık her yerde kullanılmaya başlandı. Şifreleme işlemleri bankalardan, ev güvenlik sistemlerine kadar kullanılan bir sistem. Bankalarda, banka hesaplarınızın güvende olaması için kullanılan şifreler, ev güvenlik sistemlerinde de ise yine aynı şekilde evinizin güvende olmasına yaramaktadır. Sosyal medya kullanılan şifreler ise sizlerin sosyal medya hesaplarına sadece sizin girmenizi için ve sizlerin belirlemiş olduğu şifreler sizlerin sosyal medya hesaplarına başkalarının kolaylık ile ulaşma imkanı azaltır. Telefonlarda ekran kilidinden mail adreslerinize yani neredeyse her yerde kullanılan şifreler kullanılır. Diğer ve günlük hayatta en çok kullandığımız şifrelerden birisi olan şifre çeşidi ise WİFİ yani kablosuz internet şifrelemedir. Kablosuz ağlara bağlana bilmek için kullanılan şifreler sizlerin ve çevrenizdekilerin sadece şifreyi bilen şahısların internet erimi için kullanılmaktadır hiç bir zaman kolay bir kablosuz internet şifresi konulmamalıdır. Aksi taktirde kolaylık ile kırıla bilir ve herkes internetinizi kullana bilir.

Şifreler genelde kolay ve unutulması kolay şekilde yapılır (123456, asddas, asddsa123, isim, soyisim, plaka, doğum tarihi, tc kimlik numarası, telefon numarası vb.) tip de ki şifreler kesinlik ile konulmamalıdır aksi taktirde kolaylık ile tahmin edile bilir ve rahat bir şekilde hesaplarına başka şahıslar müdahale edebilir. Şifreler konulur iken tüm platformlar sizleri şu şekilde uyarır; Lütfen şifreniz de büyük harf, Küçük harf, Noktalama ve Rakamlar kullanınız. Bunun sebebi şifrenizin kolaylık ile bulunmasını engellemek ve her hangi bir şifre kırma işlemleri ile kırılmasını uzun zaman sürdürmek ve imkansız kılmaktır. Bu işlemler sonrasında hesabınızı mükemmel seviyede korumaya ala bilirsiniz.

Şifrenizi oluşturmak istiyorsunuz ve aklınızdan kolaylık ile çıkmasını istemiyor iseniz. Kolay şifre koymak yerine kendinize aklınızda kalan ve kodlaması kolay bir şifre belirleyin örnek verecek olur ise: bu tip şifreler bir cümle halinde olabilir (video.23 , film,.45 , 159753Aa , AsDdSa. vb. gibi ) şifreler genelde akılda kolaylık ile tutula bilir ve unutulması zordur. Hiç bir zaman kolay ve basit şifre koyup hesaplarınızı tehlikeye atmayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap