İlginizi Çekebilir
Kriptografi Nedir ?

  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Ses Yapan Bilgisayar Fanı Tamiri

Ses Yapan Bilgisayar Fanı Tamiri

Ses Yapan Bilgisayar Fanı Tamiri

Ses Yapan Bilgisayar Fanı Tamiri


Bilgisayarınız ses yapmaya başladı ve fanların temizlenmesi lazım fan temizliği nasıl yapılır ses sorunu nasıl çözülür. Detaylar yazımızda!


Masa üstü bilgisayarınızdan ses gelmeye başladı bu ses genelde fanlardan gelir. Fanlar ya bozulur ses yapar ayda fan kanatları ya kırılır yada toz toplar buda doğal olarak hem ses yapar hemde tam hava akımını sağlayacak değerlerde hava üflemez. Eğer fanlarınız tozlandı ise en iyi temizleme yöntemi fanın arkasında ki yapışkan marka bandını çıkartıp. İçerisinde tetiği çok hassa bir şekilde söküp fanın yapraklarını ve gövdesini ayıra bilirsiniz. bu işlemden sonra fan yapraklarını suda yıkana bilir. Fan yaprakları suda yıkandıktan sonra yerine takılır iken çok hassa olunmalı ve ardından eğer elinizde varsa ince makine yağı yok ise normal yemek yağı ile bir veya iki damla olacak şekilde yağlanmalıdır.Yağlama işlemi fanın, fan yatağında ki fan milinin daha az sürtünme ile dönmesine yarayacaktır. Eğer fan kanatlarından birisi kırıldı ise ya fanı atın yenisini alın yada kanadın karşısındaki kanadıda güzelce kırıp dipte hiç bir plastik parçası bırakmayın ki ses yapmasın. Eğer kırmaz iseniz fan hem dengesiz döner hemde ses yapar.

Laptoplarda veya diz üstü bilgisayarlarda ise fanın tozlanması veya kanatlarından birinin kırılamsı mümkündür bu durumlarda aynı işlmeler yapılarak sorunlar çözüle bilir. Eğer sorun hala devam ediyor ise fan ömrünü tamamlamış veya tamamlamaya yakındır yenisi ile değişimi gerekmektedir. Aksi taktirde sizi ayrı yolda bıraka bilir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Bugun Bilgisayarım 3 4 defa kendine Reset attı, Fandan ses geldigini fark ettim ve sizin yazınızı okudukdan sonra temizleyip tamir edip çalıştırdım 5 saattir hiç bir reset olayı olmadı bilgi için teşekkur ederim.