İlginizi Çekebilir

 1. Ana Sayfa
 2. Bilgi Deposu
 3. Sert Kahve Faydaları ve Zararları

Sert Kahve Faydaları ve Zararları

Sert Kahve Faydaları ve Zararları

Sert Kahve Faydaları ve Zararları

Bir çok insan kahve içmeden durmaz, peki sert kahve içmenin ne gibi faydaları ve zararları var? Detaylar yazımızda.

 

Ülkemizde kahve kültürü oldukça eskilere dayanmaktadır, atalarımız her Türk’ün bildiği bazılarının sevdiği bazılarının ise sütlü içtiği “Türk Kahvesi” aklımıza gelir. Türk kahvesi nerede ise her yerde karşımıza çıkar, kafelerde, restoranlar, kahvehanelerde, kantinlerde ve hatta süper market ve normal bakkallarda dahi Türk kahvesi bulmak mümkün. Türk kahvesini ilk içtiğinizde damak tadınıza sert bir tat gelebilir. Hatta bir daha içmek istemeyebilirsiniz, fakat Türk kahvesi bence bağımlılık yapan bir kahve türü ve nerede ise her öğün içilebilmesi ile ülkemizde en popüler kahveler arasında hatta birinci diyebilmemiz mümkün. Diğer yandan dünyada binlerce kahve türleri de bulunmakta, genelde benim kahve kolik diye adlandırdığım kimseler sert kahve içmeyi dahada çok seviyorlar, çünkü sert kahve içince kahve aromasını daha iyi almak mümkün ve daha fazla haz duymanız içten bile değil. Sert veya sadece kahveler derken sadece piyasada bolca bulunan ve suda çözülebilen kahvelerin yanı sıra kendi evinizde veya hazır çekilmiş kahve temin ederek de kahve demleme yöntemi ile sert veya sade kahve yapmanız mümkün, bu yöntem hem kahveden daha fazla zevk almanızı sağlar hemde bir zaman sonra “ya bu bütün kahveler aynı” düşüncesinden kurtulmuş olursunuz.

Peki sert kahve içmenin ne gibi fayları var?

 • İlk başta kahveyi sert veya diğer adı ile sade içer iseniz kahve aromasını direk olarak alırsınız ve daha fazla haz duyarsınız.
 • Sert veya sade kahve içmek eğer uykunuzu daha açamadı iseniz büyük bir ihtimal ile uykunuzu açacak ve dinç bir gün geçirmenize yardımcı olacaktır.
 • Bazı insanlarda nedeni tam olarak bilinmese de sert veya sade kahve içtiklerinde daha rahat uyuduklarını öne sürüyorlar (bende bu kimselerden biriyim)
 • Sert kahve veya sade kahve faydasından bir tanesi ise yanına süt veya kahve beyazlatıcı istemediğinden o ürünlere ayırdınız parayı cebinizde kalmasını sağlar ve daha iyi kahveler alabilirsiniz.
 • Bu madde biraz yazımıza ters ama bunu da yazmalıyım, eğer süt içme alışkanlığınız yok ise lakin kahveyi çok seviyor iseniz kahveyi sütte yaparak dahada faydalı hale getirmeniz mümkün.

Kahvenin zararlarına gelecek olur isek şöyle sıralayabiliriz;

Aşağıda yazılanlar herkes için geçerli değildir ve burada yazılanlardan etkilenip lütfen alışkanlıklarınızı terk etmeyiniz, biz burada kahve zararlıdır içmeyin gibi bir algı oluşturmak istemiyoruz. Eğer kahve içince kendinizde bir takım rahatsızlık hissediyor iseniz lütfen doktorunuza danışınız biz sağlıkçı veya doktor olmadığımızdan aşağıdaki maddeler tamamen kahveyi kontrolsüz ve kahveye karşı alerjisi olan kimselerde görülen rahatsızlıklar olacağını düşünüyoruz.

 • Kalpte ritim (atış) problemi olanlarda çarpıntıyı tetikleyebiliyor.
 • Tansiyonu bir yükselen bir düşen kimselerde kan basıncını arttırabiliyor.
 • Günde 4 fincan ve üzeri kullanımında kemik erimesine neden oluyor
 • Günde 3 fincan ve üzeri kahve tüketimi doğurganlığı negatif yönde etkileyebiliyor.
 • Akşamları kahve tüketimi uykusuzluğa neden olabiliyor, aşırı kahve tüketimi sinirlilik ve tahammülsüzlük yapıyor.
Yorum Yap

Yorum Yap