İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi Deposu
  3. SAR Değeri Nedir? Detaylı Açıklama

SAR Değeri Nedir? Detaylı Açıklama

SAR Değeri Nedir? Detaylı Açıklama

SAR Değeri Nedir? Detaylı Açıklama

Tüm elektronik telefonlarda bulunan ve genelde akıllı cihazlarda karşımıza çıkan SAR değeri nedir? Detaylı bilgiler yazımızda!!

SAR değeri genelde karşımıza telefonlar çıkar ve vücut ve başta SAR değeri diye ikiye ayrılmaktadır, Kısaca tanımı ise radyasyon olarak adlandırılabilir, sebebi ise bu cihazlar çalıştıklarında etrafa radyasyon yaymaya başlarlar bu sebep yüzünden en çok kullandığımız cihazlardan olan akıllı cihazlarda bu SAR muhabbetine oldukça fazla dikkat etmek gerekmekte. Şuan ki yeni üretilen cihazlarda bu seviye oldukça düşürülmüş durumda fakat halen satışta olan ve maalesef insanların halen almakta oldukları çakma telefonlar yüzünden sağlık konusunda oldukça ciddi sorunlar teşkil edebiliyor. SAR değeri sadece akıllı cihazlarda mı vardır? Bu sorunun cevabını kısa cevap olarak hayır, detaylı olarak ise SAR değeri tüm elektronik cihazlarda oluşmaktadır, örnek verecek olur ise kolunuzda taktığınız kol saatinde bile (mekanik değil ise) çok ufak değerlerde SAR değeri bulunmaktadır. Elektronik cihazlar çalışmaya başladığı an etrafa SAR değeri yaymaya başlarlar.Bu cihazların başında bilgisayarlar ve televizyonlar sıranın başını çekerken akıllı cihazlar da kendisine ilk sıralardan yer bulmuş durumda, artık tüm cihazlar internete bağlanabiliyor, bu yüzden buz dolapları ve diğer beyaz eşyalar dahi SAR değerleri artmaya başladığından yakın zamanda artık bu tür eşyalara SAR değeri düzenlemesi gelmesi içten bile değil.

Gelişen teknoloji ile artık akıllı cihazlar etrafa daha fazla radyasyon yaymaya başlasa da üreticiler bu cihazlar için ciddi bir miktarda para harcaması yaparak cihazlarının etrafa ve insanla en az zararlı olması için çalışmaktadırlar, bundan 3 sene önce değerleri oldukça yüksek iken günümüzde bu değerler nerede ise yok denilecek kadar az durumda, bu durum tabi bizi mutlu etmek için bir sebep. Tabi bu gelişme çakma veya replika telefonlar için geçerli değil onlar halen yüksek SAR değeri olan cihazlar üretiyorlar, bizim ve tüm uzmanların açıklaması gibi ne olur ise olsun çakma veya replika adı altında satılan telefonlardan almanız yönünde hem sağlık açısından hemde ekonomik açıdan hem içinde bulunduğumuz devlete hemde cebinize zarar verecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap