İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi Deposu
  3. Sahte İçki Neden Kör Eder?

Sahte İçki Neden Kör Eder?

Sahte İçki Neden Kör Eder?

Sahte İçki Neden Kör Eder?


Son zamanlarda satışları ve üretimleri artmaya başlayan sahte içkiler içildiğinde neden kör eder? Bu sorunun cevabı için yazımızı okumalısınız.


 

Normal alkollü içkilerin ülkemizde pahalı olması sebebi ile merdiven altı üretim olarak piyasaya sahte içkiler çıkmaya başladı. Yılbaşının yakın bir tarihte gelmesi ile birlikte ülkemizin neredeyse bütün bölgelerde satışa hazır şekilde Methil alkolden üretilmiş binlerce şişe kaçak ve sahte içki ele geçirildi. Fakat ne kadar bu üretimlerin önüne geçilmek istenilse de maalesef ülkemizde halen sahte içki bulunacak ve kaçak yollardan satışı gerçekleşecek.

Peki sahte alkoller neden insan gözlerini kör eder. Sahte içkilerde Methil alkol bulunur ve Methil alkolün gıdalarda kullanılması yasaktır. Endüstride çözücü, antifriz, maket uçak ve araçlarda yakıt olarak kullanılan, tekstil, patlayıcı, kontrplak, boya, plastik ve diğer pek çok alanda tüketilen kimyasal ürünlerin sentezinde ana çıkış maddesidir. Metil alkole “Odun ruhu” da denir. Methil alkol, oldunların daha uzun süreli dayanılması için fırınlanır ve içerisindeki kurtlar ve çeşitli parazitler ortadan kaybolur. Bu sayede Methil alkol ortaya çıkmaktadır. Methil alkol vücuda koku veya içme yolu ile alındığında insan vücudunda kalıcı ve şansınız var ise geçici rahatsızlıklar ile kurtula bilirsiniz. Türk Gıda Kodeksi’ne göre rakıda bulunmasına izin verilen metil alkol miktarı en fazla 150 gr/hektolitredir. Bu miktardan yüksek oranlarda metil alkol içeren ürünler sağlık açısından riskli olarak değerlendirilir.

Peki sahte alkolden zehirlendiğinizi nasıl anlarsınız. Sahte içki içildiğinde belirtileri ilk 12 saat sonra veya 24 saat içerisinde olmaya bilir. İlk 1 hafta içerisinde bile belirtilerini göstere bilir. Zehirlenmenin belirtileri ise şöyledir. Zehirlenme mide bulantısı, karın ağrısı, baş dönmesi, güçsüzlük gibi belirtilerle başlar ve merkezi sinir sisteminde çökme, körlük, tansiyon düşüklüğü, koma, ölüm ve bu olumsuz tablonun ciddi sonuçları olarak ortaya çıkar.

Methil alkol vücuda girdiğinde aslında alkol zehirlemez Methil alkol insan vücudunda emilir ve Bedende üretilen “Alkol Dehidrogenaz” denilen bir madde tarafından parçalanır. Bunun sonucunda ortaya zehirli toksitler meydana çıkar ve bu zehirli toksitler vücudun her yerine zarar vere bilir. En fazla görülen sıkıntı işe gözlerde oluşan geçici görme kaybı veya geçici körlüktür.

Yorum Yap

Yorum Yap