İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Protein Tozu Zararlı mı ?

Protein Tozu Zararlı mı ?

Protein Tozu Zararlı mı ?

Protein, insan vücudunda ki kasların oluşumu için gerekli olan bir maddedir. İnsan vücudu proteindeki 20 aminoasitten 11’ini kendisi üretmektedir. Diğer 9 aminoasit de vücudumuza dışarıdan almamız gerekmektedir. Protein çoğunlukla et ve et ürünlerinde bulunmaktadır. Vücudumuzdaki hücrelerin yapı taşını da proteinler oluşturmaktadır.

Protein Tozu Nedir?

Protein, et ve et ürünlerinde olduğunu biliyoruz ama bu kırmızı etteki proteini vücut kendi ayrıştırması gerekmektedir. Protein tozlarının da ise bu durum tamamen farklıdır. Vücudumuz protein tozunu bir ayrıştırma uygulamayacağı için direk kas oluşumunda etkili olur. Bir kişinin sürekli et, yumurta ve et ürünleri tüketimi zor olacağı için protein tozları her zaman pratik olmuştur.

Protein tozları zararlımı demeden önce protein zararlı demek gerekir. Vücudumuz için protein gerekli olduğu için protein tozu da kullanmanın bir sakıncası görülmemektedir. Protein tozunun yapımında kullanılan hammadde peynirdir. Protein tozu sanıldığının aksine kimyasal veya genetik bir madde içermemektedir. Peynir altı sularının filtrelenmesi sonucun da doğal bir maddeden elde edilirmiş olur.

Protein Tozunun Yararları

Protein tozu kas oluşumunu etkiler ve kas kaybını önlemeye yardımcı olur. Sağlıklı bir insanın günlük protein ihtiyacını karşılaması için spor yapan bir birey ise günlük gram olarak kilosunun iki katını alması, spor yapmayan bir bireyin ise günlük gram olarak kilosu kadar protein tüketmesi lazım yani günlük bir şekilde pratik ve hızlı olması amacıyla protein tozlarını kullanarak kas oluşumunu sağlar ya da var olan kaslarınızı korumaya sağlamış olursunuz. Protein tozları spor yaparken kırılmış olan kas hücrelerinizi onararak daha çabuk bir şekilde kas oluşumunu sağlar. Proteinin kemik yapımıza da büyük katkısı vardır, protein tozları bu katkıyı arttırarak kemiklerin güçlenmesini sağlar. Protein et ve et ürünlerinde olduğu için vejetaryenler için ihtiyaçları olan proteini karşılamak için kolay bir yöntem olabilmektedir.

Protein Tozu Zararları

Protein tozunda bulunan laktoz vb. maddelere alerjisi olan kişilerin alerjik rahatsızlıklar ve hastalıklar geçirme olasılığı yüksektir. Protein tozundaki maddeler mide bulantısı, ishal ve sindirim sorunlarına sebep olabildiği gibi çok fazla kullanılması sonucunda böbrek hastalıklarının başlamasına da sebebiyet verebilmektedir. Protein tozunun kullandıktan sonra her hangi bir egzersiz, spor veya bir hareket yapılmazsa vücuda dağılmayacağı için karaciğer de yağlanmaya sebep olmaktadır. Kullanacağımız protein tozunu bilen bir kişiye sorup öyle olmak ya da bilindik bir markayı tercih etmek sağlık açısından da iyi sonuç verebilir. Aksi takdirde merdiven altı üretilen protein tozlarının içinde ki metal oranı yüksek olacağından sağlık sorunları yaşama ihtimali çok yüksektir.

Protein tozunu kullandıktan sonra spor ya da bir hareket yapılması sonucunda da kas oluşumunu arttırmaktadır ve kaslarımızın sertleşmesine de yol açmaktadır.

 Protein Tozu Kalp Krizi Olmasına Neden Olur mu?

Kalp krizinin gerçekleşmesi için kalp damarlarının tıkanıp kalbin eskisi kadar iyi çalışamaması ve düzenli bir atışa sahip olmaması neticesinde kalp krizi olur. Protein tozunun çok uzun bir süre kullanılması ve içerinde bulunan trans yağ, şeker ve karbonhidrat gibi maddelerin çok fazla olması sucunda kalp krizi meydana gelme olasılığı vardır. Ama günlük hayatta da kullandığımız birçok yiyecek ve içeceğin içinde de bu şeker, yağ oranlarının fazla olması da kolesterolümüzün yükselerek kalp krizine sebep olma olasılığı vardır. Yani protein tozunun kullanımı kolesterol oluşumunda etkili bir faktöre sahip olmadığı için kalp krizine yol açma ihtimali imkânsızdır.

Yorum Yap

Yorum Yap