İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi Deposu
  3. Peltier ile klima yapılır mı?

Peltier ile klima yapılır mı?

Peltier ile klima yapılır mı?

Peltier ile klima yapılır mı?

Kış aylarına girsek de, yaz aylarında en çok merak edilen konulardan birisi olan Peltier kullanarak bir soğutucu yapılabilir mi? Bu sorunun cevabı tüm detayları ile yazımızda!

 

Öncelik ile kısa bir şekilde açıklamak gerekir ise Peltier’in bağlantı uçlarına gerilim uygulandığında, genelde bu gerilim 12 Volt Dc ile 24 Volt Dc olabiliyor. Gerilim uygulandığında Peltier’in bir tarafı ısınır bir tarafı ise soğumaya başlar. İşte bu şekilde bir çok insan Peltier kullanarak klima veya soğutucu yapmak istemektedirler. Fakat ne kadar başarılı olsalar da Peltier kullanarak klima veya soğutucu yapmak mantıklı değil.

Öncelik ile Peltier kullanıyor iseniz ısınan tarafın soğutulması gerekmektedir, bu yüzdende bir soğutma sistemi takmak zorundasınız, aksi halde Peltier fazla ısınıp yanacaktır. 

Gelelim neden Peltier kullanarak klima veya soğutucu yapmamamız gerektiğine. Peltier öncelik ile hali hazırda bir soğutucu ile birlikte kullanmak gerekeceğinden, hem Peltier için hemde soğutucu için gerilim kaynağına ihtiyacınız var. Peltier ile klima yapılmaz demiyoruz ama eğer yapar iseniz ve bu çok zor değil basit sistem ile yapılabilir fakat Peltier şebekeden çok fazla akım çekeceğinden elektrik faturası ay sonunda pek iç açıcı gelmeyebilir. Sebebi ise sitem çok ısındığında veya çok soğuduğunda kendini kapatmayacak ve sürekli çalışacak, şimdi sizler bizde onu basit elektronik devreler ile sistemdeki enerjiyi keseriz boşuna çalışmaz diye düşünebilirsiniz. Fakat bu işlemi dahi yapsanız Peltier’in şebekeden çektiği akım ve gerilim hep aynı olacağından sistem günde az bir miktar çalışsa bile fatura çok yüksek gelmesine sebep olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap