İlginizi Çekebilir

 1. Ana Sayfa
 2. Bilgisayar
 3. Paint ile Şeffaf Kesme Nasıl Yapılır?

Paint ile Şeffaf Kesme Nasıl Yapılır?

Paint ile Şeffaf Kesme Nasıl Yapılır?

Paint ile Şeffaf Kesme Nasıl Yapılır?

Windows ile gelen paint programı hem kullanımı kolay hem de ücretsiz olduğundan kullanımı oldukça fazla. Ancak programı kullanırken kesme işlemi yaptığınızda beyaz alanlar kalır. Bu yazımızda sizlere; Paint ile şeffaflaştırma nasıl yapılır? , anlatacağız.

Resimdeki gibi beyaz kısımlar gözükür ve bu kısımları istemediğimiz zaman serbest kesim aracı ile kesmekle uğraşırız. Ancak bu da kolay bir yöntem değildir. Basit bir işlem ile burada ki beyaz alanları yok edip şeffaf bir şekilde resmin üzerine koyabiliriz. Yapmanız gereken sadece kesme aracının altındaki küçük oka basmak ve aşağıdaki seçeneklerden “Saydam seçim” seçeneğini seçmek. Bu şekilde yapıldığında arka plan yani beyaz yerler görünmez olacak ve çizimin üstüne koyduğunuzda düzgün bir şekilde gözükecek.

Resimde de gördüğünüz gibi beyaz alanlar kaybolup çizimin üzerine serbest seçim ile uğraşmadan ekleyebiliyoruz. Bu yöntemi kullanmak oldukça basit ve etkili. Bu yöntem sadece paint içindeki şekiller de değil dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Örneğin elinizde 2 png var ve bunları üst üste koyacaksınız. Ve bu png dosyasında saydam olması gereken yerler var. Bu şekilde kesim işlemi ile rahatlıkla halledebilirsiniz.

Bu arada şunu da ekliyeyim renk beyaz olmasına gerek yok örneğin saydam olması gereken yerler beyaz değil siyah veya başka bir renk. Böyle bir sorunla karşılaşırsanız yapmanız gereken yine çok basit. Sadece renk paletinden 2. rengi saydam olması gereken renk yapmak. Sonrasında zaten seçtiğiniz yerdeki 2. renklerin hepsi diğer resmin üstünde şeffaf kalacaktır. Bu yöntemi kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri ise arka plan rengi beyaz ve resmin içinde de beyaz kullanılmış ise o kısımlar da beyaz olacaktır. Bunu engellemek için ise arka plan rengini düzenleme kısmından RGB (kırmızı yeşil mavi) renk değerlerini örneğin 255, 255, 255 ise herhangi birini 254 yapın. ve resmin arka planını boyayın. şeffaf olmasını istediğiniz yerleri bu boya ile boyayıp tekrar saydam seçim ile resmi seçtiğiniz de düzgünce çıkacaktır.

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (6)

 1. 2 sene önce

  böyle bilgiler lazım olur her zaman teşekkürler…

 2. 1 sene önce

  Yapmayı arıyordum fakat bulamamıştım bunu yapmak için program indirmiştim ama gerekmiyormuş şimdi lazım oldu teşekkürler .

 3. 1 sene önce

  paintte bunu yapabileceğimi bilmiyordum harika oldu program arıyordum 15 dkdır. teşekkürler faydalı bir yazı

 4. 1 sene önce

  Çok güzel anlatmışsınız, photoshop programını bilmeyenler veya photoshop programına sahip olmayan kişiler mutlaka bu yöntemleri denesin, verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim.

 5. 1 sene önce

  Verdiğiniz değerli bilgiler ve rehberler için teşekkürler

 6. 1 sene önce

  Paint ile şeffaf kaydetmeyi arıyordum bende.