İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Nedir? Ne Değildir?
  3. Oyunlarda FPS Arttırma Yöntemleri

Oyunlarda FPS Arttırma Yöntemleri

Oyunlarda FPS Arttırma Yöntemleri

Oyunlarda FPS Arttırma Yöntemleri


Oyuncuların en büyük korkusu olan FPS. FPS bazen çok yüksek ilen bazen ani düşüşler meydana gelmektedir. Eğer böyle bir sorun ile karşı karşıya iseniz yazımızda FPS nasıl arttırılır öğrenebilirsiniz.


Eğer oyunlarda normalden fazla FPS düşmesi yaşıyor iseniz. İlk sebeplerden birisi tabi ki de bilgisayarınıza bulaşan virüslerdir. Bunun sebebi virüsler bilgisayarınızı aşırı şekilde yüklenerek bilgisayarınızda fazladan disk ve ram kullanmaya başlar bu sebepten dolayı oyunlar kasma sorunu yapacaktır. Bir başka virüs çeşidi olan ve bu tip virüsler internet kullandıkları için oyunlarda ve internet kullanan uygulamalarda pins (gecikme) sorunu yapacaktır. Bu sorunların çözümü güzel bir virüs koruma programı ile bilgisayarınızı korumak ve güvenmediğiniz hiç bir içeriği bilgisayara kaydetmemek gerekmektedir.

Oyunlarda FPS arttırmak için ilk başta oynayacağınız oyunun sistem gereksinimlerinin bilgisayarınız desteklemeli ve en az 30 FPS almalısınız. Eğer en az 30 FPS alamıyor iseniz bu yazıyı okumayı burada kese bilirsiniz.

FPS arttırmanın ilk önce bilgisayarınızın donanım özelliklerine göre oyunların grafik ayarlarının yapılması gerekmektedir. Bu ayarları yaptığınızda normal şartlarda oyun en 30 FPS verecek ve oyunu akıcı bir şekilde oynamaya başlaya bilirsiniz. Bazı oyuncuların en fazla yaptığı hata olan çözünürlük seçme skandalı bu sorunu şöyle açıklaya biliriz: Eğer donanımlarınız destekliyor ise doğal olarak full HD yani 1080P çözünürlükte oynamak isteyeceksiniz bu doğal bir şey fakat monitörünüz eğer full HD çözünürlüğü destekliyor ise bu ayarlarda oynaya bileceksiniz. Eğer monitörünüz desteklemiyor ve siz full HD çözünürlük de oyunu oynuyor iseniz monitörünüz sizlere HD çözünürlük verecektir. Diğer bir monitör sıkıntısı olan Hz mevzusu: Her monitörün Hz (Hertz) değerleri vardır. Hz (Hertz: saniye başına gösterile kare sayısıdır.) Örnek verecek olur isek mesela 60 Hz lik bir monitörünüz var ve sizler oyunda 90 FPS gibi bir değer alıyor iseniz sizin gözleriniz 60 FPS görecektir. Bunun sebebi monitörünüzün Hz değeri 60 olması ve monitörün saniyede sadece 60 FPS gösteriyor olması anlamına gelmektedir. Eğer monitörünüz Hz değerini biliyor iseniz oyunlardaki FPS hedefiniz o hertz değeri olsun aksi taktirde oyun sizlere daha akıcı gelmeye bilir.

Yorum Yap

Yorum Yap