Otomatik WordPress Kurulumu

0
Otomatik Wordpress Kurulumu

Otomatik WordPress Kurulumu

WordPress, dünya çapında milyonlarca web sitesinin alt yapısı olarak kullanılıyor ve her geçtiğimiz gün geliştirilmeye devam ediliyor. WordPress kurulumunu bilmiyorsanız veya beceremiyorsanız bu teknik sayesinde otomatik wordpress kurulumu yapabileceksiniz.

Otomatik WordPress kurulumu için hostingimiz cPanel veya Plesk Panel olmalıdır. Eğer bu iki hosting yönetim panelinden birisine sahipseniz otomatik wordpress kurulumu yapabilirsiniz. Hemen otomatik wordpress nasıl kurulur anlatmaya başlayalım.

WordPress Diğer Makalelerimiz

WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları Nasıl Yapılır ?
WordPress Nedir ? 
WordPress ve Blogger’ın Farkları Nedir ?
Blog açmanın maliyeti nedir ?

İlk olarak hosting yönetim panelimize giriş yapmamız gerekiyor. Şu şekilde giriş yapabiliriz;

cPanel ise: www.siteadresiniz.com:2082 veya ipadresi:2082

Plesk Panel ise: www.siteadresiniz.com:8443 veya ipadresi:8443

Şeklinde hangi hosting yönetim paneline sahipseniz giriş yapabilirsiniz. Merak etmeyin bu makalemizde cPanel ve Plesk panel üzerinden otomatik wordpress kurulumunu anlatacağız.

cPanel Otomatik WordPress Kurulumu

Otomatik WordPress kurulumuna başlamak için ilk olarak cPanel’e giriş yapmamız gerekiyor. cPanele giriş yapalım.

Panelimizin bölümlerinden “ Yazılım “ isimli bölümünü buluyoruz ve “ Softaculous Apps Installer “ uygulamasına giriş yapıyoruz. Eğer panel üzerinde göremiyorsanız bu modül hosting yöneticiniz tarafından yüklenmemiştir. Bir diğer alternatif olan “ Site yazılımı “ modülü üzerinden otomatik wordpress kurulumu yapabilirsiniz.

Otomatik wordpress kurulumu

Şuan işimiz Softaculous ile olduğu için onu anlatmıyoruz. Hemen geçiyoruz; Softaculous uygulamasında bazı ayarlamalar yapmamız gerekiyor.

Softaculous üzerinden WordPress seçeneğine tıklıyoruz. Bu uygulama üzerinden otomatik wordpress kurulumu yapacağız.

Otomatik wordpress kurulumu

WordPress seçeneğine tıkladıktan sonra karşımıza böyle bir ” tanıtım ” tarzı bir sayfa çıkıyor. ” Install Now ” veya ” Kur ” yazılı butona tıklıyoruz.

Otomatik wordpress kurulumu

WordPress kurulumu ve ayarlarının yapıldığı sayfaya geldik. 1. Bölümden sitenizin kullanacağı protokolün seçimini yapıyoruz. HTTPS tavsiye edilir.
Hosting’de başka siteler var ise domain seçim alanından kurulum yapacağınız domaini seçin. Tek domain bulunuyorsa varsayılan olarak seçilmiş olacaktır.

İlginizi çekebilir:   Google Adsense İçin İletişim Sayfası Hazırlama

Yükleme dizi: Ana dizine yüklemek istiyorsanız bu kutucuğu boş bırakmanız yeterli olacaktır. Fakat başka bir dizine/klasöre yüklemek istiyorsanız Yükleme dizini yazan kutucuğa /wordpress gibi bir dizin göstermeniz yeterli olacaktır.

2. Bölümde ise sitemizin başlığını ve açıklamasını ayarlamamızı istiyor. Dilerseniz daha sonra değiştirebilirsiniz. 3. Bölümde ise yönetici bilgilerini ayarlamanız için bir alan bulunuyor. Yönetici bilgilerinizi wordpress kurulumundan sonra değiştirmeniz mümkündür.

Otomatik wordpress kurulumu

İstiyorsanız wordpress‘in hangi veritabanı adıyla kurulacağını ayarlayabilirsiniz. Değiştirmek istemiyorsanız aynen böyle kalabilir.

Otomatik wordpress kurulumu

WordPress sitemizin otomatik kurulması için yapmamız gereken tek şey ” Yükle ” butonuna basmamız ve yaklaşık 1 dakika kadar beklememiz. Ardından wordpress sitemiz otomatik olarak kurulmuş olacak. Üstelik manuel kurulumdan farksız olarak.

Otomatik wordpress kurulumu
cPanel üzerinden otomatik wordpress kurulumu bu kadar. Maksimum 2 dakikada otomatik wordpress sitenizi bu sayede kurabilirsiniz. Bir sonra ki anlatımımız Plesk panel için.

Plesk Panel Otomatik WordPress Kurulumu

Yine cPanelde olduğu gibi hosting panelimizde WordPress kurulum modülünün sağlayıcı tarafından kurulmuş olması gerekiyor. Eğer modül kuruluysa bu işlemleri sorunsuz gerçekleştirebilirsiniz.

Plesk panel üzerinden sitemizin yönetim alanına giriş yapıyoruz. Domain yönetim paneline giriş yaptıktan sonra ” Başvurular ” sayfasına giriş yapıyoruz.

Otomatik wordpress kurulumu

Başvurular sayfasından sol tarafta Özel uygulamalar kısmına giriş yapıyoruz ve bizim otomatik kurulum yapabileceğimiz uygulamalar listeleniyor. WordPress kuracağız için Kur butonuna tıklıyoruz.

Otomatik wordpress kurulumu

Kur butonuna tıkladığımız anda otomatik wordpress kurulumu başlatıldı. Dilerseniz kur butonunun yanında ki üçgen işaretine tıklayarak detaylı ayarları yapabilmeniz mümkün. Ben böyle tercih ettim. Kurulması maksimum 1 dakika sürüyor. Hızlı ve güvenilirdir manuel kurulumdan hiç bir farkı yoktur.

Otomatik wordpress kurulumu

Otomatik wordpress kurulumu bittikten sonra karşımıza giriş bilgilerimizi ve wordpress’in hangi dizine yüklendiğini gösteren bir bilgi sayfasıyla karşılaşıyoruz. Bu bilgileri kaydetmeniz yararlı olacaktır. Otomatik güncellemeleri açmanızı öneriyorum.

İlginizi çekebilir:   Alexa Nasıl Kullanılır ve İşlevleri

otomatik wordpress kurulumu

Bu makalemizde Otomatik WordPress kurulumunu anlattık. cPanel ve Plesk panel üzerinden otomatik wordpress nasıl kuruluyor detaylı bir şekilde anlattık. Dilerseniz diğer WordPress hakkında makalelerimizi inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here