İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar
  3. MİKROFON Cızırtı yapıyor, nasıl düzeltilir

MİKROFON Cızırtı yapıyor, nasıl düzeltilir

MİKROFON Cızırtı yapıyor, nasıl düzeltilir

Bilgisayarlarda ve kayıt alma özelliği olan tüm cihazlarda mikrofonlar karşımıza çıkmakta, peki bu mikrofonlar parazit  veya cızırtı yapmaya başlar ise bu sorun nasıl çözülür, detay

Genellikle kameralarda veya ekstra mikrofon girişi olan cihazlar da yaşanan dip ses sıkıntısı güzelim kayıtların veya iletişimlerin kalitesini bozmakta. Ses parazitli bir şekilde kayıt edilmekte. Sesin berraklığını almakta yerine boğuk bir ses bırakmaktadır. Bilgisayar için İlk yöntem olarak Realtek HD ses yöneticisinden mikser kışını açıp kaydet bölümünden mikrofon sesi ayar bölümünü açalım ses ayarı kısmının alt tarafında mavi kutu nun içinde iki nokta olan bir ikonun üzerine gelip gelişmiş ayarları seçip mikrofon arıtmayı pasif yapalım.

Başka bir yöntemin de ses denetiminden seçenekler kısmından özellikler kısmına geçelim ardından karıştırıcı aygıtı realtek olarak ayarlayalım. Seçeneklerden gelişmiş denetimi açıp mikrofon sesi ayarlama kısmının altında gelişmiş seçeneklerine tıklayalım mikrofon arttırmayı da pasif yapalım.

Tabi ki sorunumuz Bilgisayardan kaynaklanıyorsa işe yaraya bilecektir. Aksi durumda mikrofonumuz da sıkıntılı olabilir. Jack çıkışını tam oturtup oturtmadığımızı kontrol etmeliyiz. Jack çıkışının sabit hareket etmeyecek bir şekilde ayarlamalıyız jack girişi ile çıkışı sürtündüğün de de böyle sıkıntılar cızırtılar çıkabilmektedir. Mikrofonumuzun kablosunda veya jack çıkışında sıkıntı olmadığına eminsek, Bilgisayarın jack kısmını da kontrol etmeliyiz. Başka bir mikrofonu bilgisayara takarak bilgisayarınızın jack çıkışında sıkıntı olup olmadığını test edebilirsiniz. Elinizde başka bir mikrofon yoksa başka bir cihaza mikrofonu takıp en azından sorunun mikrofonda olmadığından emin olun.

Bu sorunun yaşanmasının bir başka nedeni de ucuz kalitesiz ekipman kullanılmasıdır. Bazen dizüstü bilgisayarların çoğunda klavye sesi fan sesi gibi sıkıntılarda yaşanmaktadır. Bu durum ses titreşiminin kolayca mikrofona ulaşmasından kaynaklanır. Ekstra bir mikrofon takarak bu sorunu da aşabilirsiniz. Aynı şekilde masanın üstünde duran ses çıkaran nesneler ile aynı platformda bulunan cihazlarda da yaşanmakta.

Eğer profesyonel bir ekipmanınız yoksa etraf seslerinden kurtulmaya çalışmanız gerekmektedir aksi taktirde yoldan geçen arabanın bile sesi mikrofonunuzda bir etki yapacaktır. Profesyonel olarak bu işi yapmayı düşünüyorsanız buna özel ses kartı alıp ekstradan takmalı ve paraya kıyıp güzel bir mikrofon almalısınız. Mikrofon fiyatları 5 – 10 ₺ den başlayıp ucu bucağı açık bir fiyat değerlerine sahip.

Ekstra olarak dış sesleri almaması için mikrofonunuzun önüne filtre koyabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap