İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar
  3. Laptop Klavyesi Değişirme

Laptop Klavyesi Değişirme

Laptop Klavyesi Değişirme

Laptop Klavyesi Değişirme


Diz üstü bilgisayarınızın klavyesi bozuldu. Nasıl tamir edilir veya yenisi ile nasıl değiştirilir? Gelin birlikte açıklayalım! Detaylar yazımızda!!


Diz üstü bilgisayarlar da görülen en büyük sorunlardan birisi olan klavye çalışmama sorunu. Eğer bir diz üstü bilgisayarda klavye sorunu var ise bunun tamiri için bir kaç yöntem var eğer bu yöntemler ile sorun düzelmiyor ise arızalı klavye yenisi ile değişimi yapılmalıdır. Eğer klavye arızalı ise ve üzerindeki tuşlardan hiç biri basmıyor ise ilk önce klavyenin takılı olduğu soketi kontrol etmek gerekir. Sokete bağlı klavye bağlantı kablosu yerinden çıkmış ola bilir. Bu sorun bağlantı kablosunu yerine güzelce takarak sorun ortadan kaldırıla bilir. Soket de bir sorun yok ise diz üstü bilgisayarınızın klavyesi arızalanmıştır ve değişimi gereklidir. Değişim yapar iken bilen birisine veya yetkili firmaya götürülmelidir.

Bir başka sorun ise bazı tuşlar basmıyor ola bilir. Eğer bu sorun ile karşı karşıya iseniz yapmanız gereken tek şey var. Basmayan tuşun üst kısmında plastik kısmı çıkartıp altını kontrol etmek eğer bir sorun görünmüyor ise dizüstü bilgisayarınızın klavyesi arızalanmış demektir.

Dizüstü bilgisayarlarda klavye değişimi yapılacak ise; sökülen klavye yerinden oldukça dikkatli sökülmelidir. Yuvasından çıkartılır iken klavyeyi tutan tırnakları kırmamaya dikkat etmelisiniz. Yinede siz yapamıyor iseniz ya bilen bir kişiye yada teknik servise götürmelisiniz.

Dizüstü bilgisayarlarda klavye siparişi verir iken marka modele göre değil çıkardığınız arızalı klavyenin arkasında bulunan koda göre sipariş verilmelidir. Aksi taktirde klavye yerine uysa bile bazı tuşlar ya basmaz yada hiç çalışmaz. En iyi ihtimal bazı komut tuşları komutlarını yerine getirmez.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (5)

  1. Çin malı klavyeleri önermiyorum. 3 kez değiştirmeme rağmen sürekli tuşlar yerinden çıkıyor

  2. çok dikkat etmek gerekiyor en ufak bir dikkatsizlik kasanın zarar görmesine neden oluyor.

  3. Bende bundan önce bilgisayarım ile alakalı klavye sorunu yaşadım. Gerçekten can sıkıcı bir durum. Verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim çok faydalı oldu. Daima sizleri takipteyim

  4. Bazı bilgisayarlarda klavye soketi anakartın arka tarafında bulunur, klavyeyi takabilmek için cihazı komple açmak gerekebiliyor bu gibi durumlarda klavye değişimi yapacak olanlar vucutlarındaki statik elektriği gidermeleri gerekmektedir. Bu parçalar bir kaç volt güç ile çalıştığı için çıplak elle müdahalelerde ana kartın arızalanmasına dahi yol açabilir bu şekildeki klavye değişimlerinde bunlara dikkat edelim.

  5. güzel ve faydalı bir bilgi verdiğiniz ve paylaşttığınız için teşekkürler