İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar
  3. Laptop Ekran Kararması Nasıl Tamir Edilir?

Laptop Ekran Kararması Nasıl Tamir Edilir?

Laptop Ekran Kararması Nasıl Tamir Edilir?

Laptop Ekran Kararması Nasıl Tamir Edilir?  

Bilgisayarınızın ekranı karardı ise çözümler için yazımızı okuyabilirsiniz. Detaylar yazımızda!

Bilgisayar ve televizyon ekranlarında oldukça fazla rastlanan ve nerede ise en çok görülen sorunlardan bir tanesi ekran kararması dır. Ekran kararması genelde ya bütün ekran kararma yapar yada ekranın bir bölümü kararma yapmaktadır, eğer bir led monitör veya televizyonunuz var ise bu soruna yakalanma ihtimaliniz oldukça azdır, arkadan aydınlatmalı bir LCD ekran veya televizyon kullanıyor iseniz bu sorunu yaşamanız içten bile değil. Peki Ekran kararması nasıl oluşuyor?

(Ekranı yandan kararma yapmış bir televizyon muhtemel arızası sağ tarafta bulunan ekran aydınlatma lambası bozuldu)

Ekran kararması isminde de anlaşılacağı gibi ekran kararır ve hiç bir şey göremezsiniz, monitör veya ekran çalışır vaziyette olur fakat görüntü vermez. Bu sorunu öncelik ile anlamak için monitöre, ekrana veya televizyona yakında telefonunuzdan ışık yani flaş tutarak her hangi bir görüntü var mı yok mu onu anlamalısınız. Flaş yerine güçlü bir el feneri de kullanmak mümkün. Eğer görüntü yok ise veya göremiyor iseniz sorun büyük ihtimal ile ya ekranın veya televizyonun besleme kartında yada görüntüyü işleyip panele sunan kartta bir arıza oluşmuştur ve bu arıza sadece teknik ekip veya bu işten anlayan kimseler çözebilir. Fakat siz ışık tuttuğunuzda bir görüntü beliriyor ise işte o zaman ekran kararma sorunu oluşmuştur ve çözümü %90 olarak ekranı arkadan veya önden aydınlatan led veya floresan lambalarda dır, bu lambaları piyasada marka ve modele göre arayarak temin etmek mümkün diğer yandan başka marka ve modellerde bazen uyum sağladığından eğer elinizdeki marka ve modelin yedek parçası yok ise internet de kolaylık ile bir arma ile uyan modeli bulmak kolay olacaktır. Değişimi yapmak oldukça basit ve muhtemelen Youtube üzerinden bir kaç video izleyerek ekrana veya monitöre zarar vermeden evde değişimi yaparak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

(İki adet monitör ekran aydınlatma floresanı)

(Yine floresanı arıza yapmış bir ekran )

Peki lambalarını değiştirdiğiniz halde halen sorun devam ediyor ise ve siz yaptığınız veya yaptırdığınız işten memnun iseniz bu seferde sorun lambaları besleyen besleme kartında olma ihtimali var. Günümüzde artık bu sorunları kartları tamir etmek yerine direk olarak yenisi ile veya başka bir monitör veya ekrandan sökerek yani ikinci el olarak takarak kullanabilirsiniz.

(Tek floresanı arızalanmış bir monitör)

Yorum Yap

Yorum Yap