İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar
  3. Kulaklık Cızırtı yapıyor, nasıl düzeltilir

Kulaklık Cızırtı yapıyor, nasıl düzeltilir

Kulaklık Cızırtı yapıyor, nasıl düzeltilir

Kulaklık da parazit veya cızırtı duyuyor iseniz, yazımızda bulunan yöntemler ile bu sorunun üstesinden kolaylık ile gelebilirsiniz. Detaylar yazımızda!

Göz, burun, ten, dil ve kulak önemli duyu organlarımız her biri bir birinden kıymetli her biri vaz geçilemeyecek kadar kıymetli birisinde sıkıntı çıktığı vakit iletişim de de sıkıntı çıkacaktır. Çoğunlukla kulaklığın cızırtı çıkartmasından şikâyetçiyiz. Oyunlarda oyunun hissiyatını, filmlerde filmin keyfini kaçıran, müzik dinlerken de aynı şekilde can sıkıcı bir durum sağlamakta.

Öncelikle kulaklığımızın jack çıkışının jack girişine tam oturup oturmadığını kontrol etmeliyiz. Bazen tam takmadığımızda veya hareket ettirdiğimizde aynı şekilde sorunlar yaşıyabiliyoruz. Tam oturduğundan emin olalım.

Sorunumuzun donanımsal nedenlerden kaynaklanmadığına emin olduktan sonra sıkıntıyı bilgisayardan çözmeye çalışalım. Bu konuda emin olmak için birden fazla farklı platformlarda denemeniz gerekir.

Sıkıntı çıkaran bilgisayarın “denetim masası” bölümüne girelim. Windows başlat tuşuna basıp orada aratabilirsiniz.

Gelen yerden “Donanım ve Ses” bölümüne tıklayalım. Önünüzde sadece “Ses” bölümü de olabilir.

Açılan pencereden “Kayıt” sayfasını açın.

Tanımlı olan mikrofonun üzerine gelip sağ tıklayalım “Özellikler” seçeneğini seçelim.

Akabinde “Dinle” kısmında dinle seçeneğini kontrol edin aktifse pasif duruma getirin aksi takdirde kendi sesinizi dinleyeceksinizdir.

Önümüzde bulunan “Düzeyler” kısmına tıklayıp gelen yerden “Mikrofon Bası” nı 0,0 db seviyesine getiriniz.

Daha sonra “Geliştirmeler” kısmından “Gürültü Tutma”, “DC Ofset İptali”, “Akustik Eko İptali” seçeneklerini onaylayın.

Uygula demeden çıkmayın. Aksi durumda işlemleri tekrar edin.

Problem yine çözülmediyse Bilgisayarınızın ses driverını güncelleyin.

Probleminiz telefonda da bilgisayarda da karşınıza çıkıyorsa kulaklığınızla alakalı bir sorunla karşı karşıyasınız demektir. Öncelikle kablo temassızlığını test etmenizi öneririm eğer jack çıkışında sıkıntı olduğunu düşünüyorsanız jack çıkışını değiştirerek çözebilirsiniz.  Lakin Kulaklıkların kabloları kolayca yıpranmakta kırılmakta ve temassızlık oluşabilir.

Jack çıkışını değiştirdiğimizde kabloda potluk oluşacak elimize ayağımıza takılacaktır. Ek yaptığımız kısımdan yine kopmalar yaşayabiliriz.

Problemi yine çözemiyorsanız artık yeni kulaklık alma vaktiniz gelmiştir. Dükkânlar da çerez fiyatlarına satılan 5, 6 ₺ satılan kulaklıklar var. Ama yine kısa süre sonra aynı sıkıntıyı çekebilirsiniz. Garantili ürünler alarak sıkıntı yaşadığınızda garantiye göndererek sorunu işin ehillerine bırakabilirsiniz. Cihazı tamir edemezlerse değişim hakkıyla yeni bir kulaklık alabilirsiniz. Tekrar eden sorunlarda para iadesi de alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap