İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi Deposu
  3. Kolay yoldan Batarya Şoklama Nasıl Yapılır ?

Kolay yoldan Batarya Şoklama Nasıl Yapılır ?

Kolay yoldan Batarya Şoklama Nasıl Yapılır ?

Bataryadan artık istenilen performansı alamıyor iseniz, batarya şoklama işlemini deneyebilirsiniz. Peki en kolay yoldan batarya nasıl şoklama yapılır ?

Bataryalar kullanıma bağlı olarak zaman içesinde performansları düşer ve artık istenilen seviyelerde voltaj değeri veremezler ve depolama yapamaz hale gelirler. Bu sorunun üstesinden gelmek aslında tek çözümü artık performansı düşen bataryayı söküp yerine yeni ve sıfır bir orijinal batarya takmak olacaktır. Fakat bazı durumlarda batarya şoklama işlemi de bataryayı hayata geri döndürmek de başarılı olduğu görülmekte. Peki bu işlem ne tür bataryalara yapılmaktadır? Anlatacağımız işlem hemen hemen tüm akıllı cihazların bataryalarına yapıldığı gibi radyo, telsiz gibi elektrik enerjisini bataryadan sağlayan cihazlara da yapılabilir. Eskiden bataryalara öncelik ile batarya sıkıştırılır ve ardından çok yüksek voltajlar verilerek bataryada bir şok etkisi yaratılırdı, fakat bu işlemde ya batarya sağlığına geri döner veya kullanılmaz hale gelebilirdi. Patlaması içten bile değil çok tehlikeli bir durumdu, bu işlem halen yapılmakta fakat ev ortamında yapılması zor ve tehlikeli bir işlem. Anlatımı yapacağımız işlemin hiç bir sorunu yok eğer dediğimiz şekilde yapmaz iseniz batarya hiç kullanılmaz hale gelebilir. Bu anlatacağımız batarya şoklama işlemi en kolay batarya şoklama işlemidir.

İşleme başlamadan önce elinizde bir adet 5 Volt Dc adaptör olması gerekiyor, eğer şoklama yapılacak olan batarya yüksek mAh değerlerine sahip ise yüksek amperli bir adaptör kullanmakta fayda var, bataryanın kurtulma şansı daha fazla olacaktır. Bataryada bulunan artı (+) uca 5 Volt Dc adaptörün artı (+) ucuna direk bağlayın, ardından aynı işlemi eksi (-) uç içinde yapın 5 Volt Dc Adaptör den gelen eksi (-) ucu direk olarak bataryanın eksi ucuna bağlayın. Bağlantıları yaptıktan sonra batarya eğer ölmedi ise şarj almaya başlayacak ve eğer şansınız var ise hayata geri dönecektir. Bağlantı süresi olarak 1 Dk ile 5 Dk arasında tutabilirsiniz. Daha fazla tutmanız bataryaya zarar verme ihtimali vardır. İşlem tamamlandıktan sonra bataryayı yerine takın ve eğer cihaz açılır ise şarja takarak bataryayı kullanmanızda bir sakınca yoktur. Bir diğer husus ise batarya şoklama işleminden sonra tam dolmaya bilir, paniğe kapılmayın dolduğu kısıma kadar doldurup ardından cihazı kullanın ve bataryayı şarj edilebilecek seviye kadar düşürün, bu işlem den sonra batarya muhtemelen tam dolum noktası olan %100 seviyelerine gelecektir, eğer yine gelmez ise işlemi tekrarlayın ve yüzde seviyesinin artıyor mu diye kontrol etmeyi unutmayın.

Yorum Yap

Yorum Yap