İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi Deposu
  3. Klon Arduino Kullanmak

Klon Arduino Kullanmak

Klon Arduino Kullanmak

Çok uygun fiyatlara satılan klon Arduino kullanmak mantıklı mı? Detaylar yazımızda!

Klon Arduino isminde de anlaşılacağı gibi orijinal Arduino’nun kopyalama yaparak daha ucuz ve daha fazla dayanıksız modeline Klon Arduino diyoruz. Klon tercih edilmesinin en büyük sebebi fiyatı olmasında hepimiz hem fikiriz, fiyatlarına baktığımızda orijinal Arduino 40-50 TL, Klon Arduino ise 10-20 TL arasında bulmak mümkün. Diğer yandan klon tercih edilmesinde ki en büyük sebeplerden fiyattan sonra gelen madde ise, yandığında veya her hangi bir arıza durumunda tamir edilmeyeceğinden direk olarak çöpe atıyorsunuz ve arkasına bakmadan yeni bir Klon Arduino almanız mümkün, eğer Arduino  orijinal olur ise atmaya canınız istemeyebilir. 

(Yukarıda ki resimde klon Arduino’yu görmektesiniz.)

Peki neden Klon Arduino kullanıyoruz; öncelik ile yukarıda yazdığı gibi fiyatı sebebi ile tercih ediliyor ve birden fazla Arduino isteyen projelerde sorun yaratmadan ve bütçede fazla açılmadan projeler yapılabilir. Diğer yandan orijinal versiyonda programın yazıldığı entegre değişebilmekte, klon versiyonda bu mümkün değil direk olarak ana kart üzerine monte halinde geliyor ve değiştirmek sadece profesyonellerin işi diye bilmek hiç de zor değil. Klon Arduino, orijinal versiyona göre ısıya daha az dayanmaktadır, eğer zorlar iseniz kolaylık ile yakmak mümkün, orijinal Arduino  yakar iseniz, yanan entegreyi söküp yerine yenisi alarak takma imkanı sağlamakta.

(Yukarıda ki resimde orijinal Arduino’yu görmektesiniz.)

Klon Arduino kullanmakta bir sorun yok fakat projeniz üst mevkilerde veya her hangi bir ürünün içerisinde çalışacak olan Arduino klon yerine, orijinal kullanmakta fayda var. Klon Arduino içerisinde proje atmak ve yazmak için belli başlı ayarlar istiyorlar, fakat bu durum orijinal   da yok. Direk olarak Arduino’yu tak program Arduino’nun takıldığını anlasın ve siz projeyi yapmaya başlayın.

Yorum Yap

Yorum Yap