İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Nedir? Ne Değildir?
  3. Kaçak Akım Rolesi Ne İşe Yarar?

Kaçak Akım Rolesi Ne İşe Yarar?

Kaçak Akım Rolesi Ne İşe Yarar?

Kaçak Akım Rolesi Ne İşe Yarar?


Kaçak akım röleleri ne işe yarar? Neden kaçak akım rolesi kullanmak zorundayız? Gelin bunun gibi soruları cevaplandıralım!


 

Kaçak akım roleri (K.A.R) isminden de anlaşılacağı gibi devredeki kaçak akımı algıladığı anda devre de ki enerjiyi kesip devreyi ve eğer devrede bir canlı var ise canlıyı koruyan bir devre elemanıdır. Genelik ile her yaz şu haberleri duyarız “çocuklar süs havuzunda yüzer iken elektrik akımına yakalandılar ve yaşamlarını yitirdiler” gibi haberler oldukça artı ve bu işlem de yani süs havuzu yapılır iken süs havuzunun beslendiği elektrik panosuna bir kaçak akım rolesi koyulmuş olsa idi kaçak akım rolesi devrede ki kaçağı algıladı anda elektrik akımını kesecekti ve çocuklar ve diğer bütün elektrik yüzünden oluşa bilecek sorunlar ortadan kalkacak idi fakat kullanılmadı ve her sene bunun yüzünden bir çok insan hayatını kaybediyor veya sakat kalıyorlar.

 

İşte bu tür yerler de kaçak akım rolesi bulunsa idi hiç bir sorun çıkmayacaktı.Gelelim kaçak akım rolesi ne iş yapar alında bunun fazla bir açıklaması yok tur devreye direk enerjini verildiği girişlerine seri olarak bağlanır ve devre de anormal bir akım çekme söz konusu olduğunda atar ve devreyi kapatır elektriği keser.

Kaçak akım roleri çok hassastır ve eğer kaçak akım rolesinin yanında hızlı bir kapı kapar veya ses çıkartır iseniz. İşte o zaman da kaçak akım rolesi atacaktır. Artık devletimiz kaçak akım rolesini zorunlu tutuyor ama denetlemeler az olduğundan hala elektrik işi yapan firmalar veya bireyler kaçak akım rolesini gereksiz görüyor ve devreye bağlantısını yapmıyor. Kaçak akım rolesi sadece fabrikalarda veya süs havuzu gibi  yerlerde kullanılmıyor kaçak akım rolesi evlerde de kullanıla bilir ve her hangi bir elektrik kaçağında veya çarpmasında devreyi 0.3 sn kadar az bir durumda keser ve insan hayatını korur. Kaçak akım roleleri fazla pahalı değildir fiyatları 40-200 arasında değişmektedir. Eğer evinize kaçak akım rolesi bağlar iseniz yağmurlu gök gürültülü hava durumlarında her hangi bir elektrik akımı değişmesin de atarak ev de ki elektrikli cihazları korur ve cihazların fişleni çekmenize gerek kalmaz.

Yorum Yap

Yorum Yap