İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Arduino
  3. İyi bir Mini Sumo Robotu nasıl olur?

İyi bir Mini Sumo Robotu nasıl olur?

İyi bir Mini Sumo Robotu nasıl olur?
1

Robot merakı olanların ortak noktalarından bir tanesi olan Mini Sumo robotu özellikleri ne olmalıdır? Gerekli donanımlar nelerdir?

Mini sumo eğer robot geliştiriyor iseniz kolaylık ile gerekli malzemelerini tedarik edebileceğiniz ve kendinizi geliştirmekte oldukça başarılı bir robot türüdür. Mini sumo aynı Sumo dövüşçüleri gibi kendilerine hazırlanan ringde biz onlara rinde değilde “dohyo” demekteyiz, iki veya üç adet aynı tip de mini sumo robotunun birbirlerini dohyo dışına atmaya çalışarak dohyo üstünde kalan robotun yarışmayı kazanması ile yapılan yarışma türüdür ve robot çeşidi olarak gösterilebilir. Mini sumo basit bir şekilde çalışma mantığını anlatacak olur isek 1 kilogramı geçmeyen ağırlığı ile dohyo üzerinde kalmaya çalışan robot amaç savaşmak ve diğer mini sumo robotu veya robotları dohyodan atıp kazanmak. İyi bir mini sumo da mutlaka tam 1 kilo veya 999 gram olmalıdır, ağırlık kesinlik ile en önemli madde olarak gösterilebilir. Bazı uzmanlara göre kilo faktörü bizim için iyi olmayacağı yönünde ama bir cisim yere ne kadar yakın olur ise ve ağırlığı kabul edilen sınırlara göre en fazlası olur ise, o cismin hareket ettirmek zor olacaktır.

 

 

Peki iyi bir mini sumo robotu nasıl yapılır? Öncelik ile yazımızda her hangi bir kodlama ile ilgili bilgi verilmeyecektir, sebebi ise bir çok farklı alt yapıda yapılabildiğinden eğer anlatmaya başlasak yazı çok uzun olacaktır, diğer yazılarımızda bu alt yapılar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bizi takip edin. İnstagram adresimiz tıklayarak gidebilirsiniz, merak ettiğiniz konuları bize DM yolu ile sorabilirsiniz. Mini sumo robotu yapar iken seçmiş olduğunuz alt yapının dilini kullanarak kodlamayı kesinlik ile robotu yapan ekip veye sizler yapmalısınız, eğer hazır kod kullanır iseniz işinizi tamamen şansa bırakmışsınız demektir. Diğer yandan kullanılacak olan sensörler yakın ve uzak mesafelerde çok hızlı tepki vermeli ve sensörlerden ana karta giden kablolar genelde eşit tutulur veya çok iyi kaliteli kablolar kullanılır, arada herhangi bir direnç olması istenmeyen bir durumdur.

 

Mini sumonun dohyodan çıkmasına izin vermeyen beyaz renk sensörleri kesinlik ile çalışmalı ve emin olun hayat kurtaracak sensörler bunlardır, robot kendini dışarıya atmaz ve bu sensörleri hem öne hemde arkaya koyar iseniz geri geri giderken de dohyo üzerinde kalır. Mini sumo olabildiğinde dohyoya yapışmalı ve arasında milimetrik boşluklar kalmalıdır, yani koyulacak motorlar kasaya ve zemine olabildiğince yakın olamalıdır. Kullanılacak olan pil   ya batarya kaliteli olmalı bir kaç müsabakayı kolaylık ile başarmalıdır. Start ve Stop komutunu alacak olan sensör ve sensörün bağlanacağı yer daima kontrol edilmeli, bazen robotlar temassızlık yüzünden çalışmamakta ve eğer bu tekrar eder ise diskalifiye olmaktasınız. 

Mini Sumo Konusunda merak ettiğiniz başka konular var ise benim kendi instagram hesabından DM ile ulaşabilirsiniz.

İnstagram hesabım: instagram.com/mertcan_koca/   Eğer yazıda düzeltmesi gerektiğini düşündüğünüz bir kısım var ise bana yukarıdaki hesaptan ve sitemizin hesabından kolaylık ile ulaşabilirsiniz.

Sitemizin instagram hesabı: www.instagram.com/baykafein_com/ 

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 4 ay önce

    Mini sumo katogorisinde 1kg olma ihtimali yok ve kuralları ıçeriği detaylı araştırıp bilgi vermeniz daga iyi olur

    • 2016 yılında Gaziantep de yarışmalara katıldığımda bu kural uygulanmaktaydı. Bu senenin veya geçen senin kurallarına bakma imkanım olmadı. Kalkmış olacağını da düşünmüyorum çünkü robot ne kadar ağır olur ise avantajlı duruma gelir.