İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. İnstagram Shadow Ban Nedir ? Nasıl Açılır ?

İnstagram Shadow Ban Nedir ? Nasıl Açılır ?

İnstagram Shadow Ban Nedir ? Nasıl Açılır ?

Sosyal platformların tek amacı müşterilerine daha iyi hizmet verebilmektir. Reklam politikalarında uygulanan bazı kuralların sebebi kullanıcılara daha iyi deneyim yaşatabilmektir. Bu firmalar kendilerine çuvalla para veren firmalara değil kendi müşterilerine öncelik tanımaktadır. Peki İnstagram Shadow ban nasıl kalkar? Detayları yazımızda.

İnstagram’da takip edilenlerin dışında insanların neler paylaştığı keşfet kısmından görülebilmektedir. İnstagram’ı terimlerinden biri olan shadow ban birçok kullanıcı tarafından ne anlama geldiği bilinmemektedir. Shadow banın Türkçe karşılığı gölge yasağı anlamına gelmektedir.

Shadow ban meselesi instagram’ı normal olarak kullanan kullanıcıları ilgilendirmemektedir. Fakat işletme ve firma sahipleri tarafından bu kelimenin anlamının bilinmesi gerekir.

Shadow Ban

Shadow ban, atılan fotoğrafın keşfete düşmeden sadece takip eden kullanıcıların görmesini sağlayan bir cezalandırma biçimidir. Bir işletmenin veya firmanın takipçi sayısını çoğalması için attığı gönderilerin keşfet kısmında veya hashtaglerde görünmesi gerekmektedir. Shadow ban ile yasaklanan işletmelerin paylaşımları bu kısımlarda yer almaz. Örneğin #ayakkabı tagı ile etiketlenmiş bir gönderi sayfanın shadow ban yemesi sebebi ile bu tag altındaki gönderilerde görüntülenmez. Yani bu cezalandırma stiline mahrum kalan hesaplar diğer kullanıcılar tarafından keşfedilemeyecektir. İnstagram’ın bu yasaklamayı tam olarak ne sebeple koyduğu belirlenemezken, bazı işlemlerin bu cezaya neden olduğu bilinmektedir. Bunlardan bazıları;

  • Hesaplarda bot takipçi kullanımı.
  • Takipçi veya beğeni satan işletmelerden alış veriş yapmak.
  • Sürekli olarak aynı etiketlerin ve alakasız etiketlerin kullanılması.
  • Yasaklanmış etiketleri kullanmak ve müstehcen içerikler paylaşmak.

Bu yasaklamanın sebepleri olduğu gibi, bu yasaktan kurtulma yöntemleri de bulunmaktadır. Fakat bu yöntemler kesinlikler işe yarar denilemez.

  • Hesabınızda kullandığınız botları ve programları kaldırın. Bu programlar ilerleyen dönemlerde yarardan çok zarara yol açacaktır.
  • Gönderilerinizdeki tüm etiketleri kontrol edin. Problem arz eden ve çok tekrarlana etiketleri gönderilerinizi kaldırın.
  • Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra hesabınıza 2-3 günlük bir süre ile giriş bile yapmayın. Daha sonra giriş işlemi yaparak fotoğraf yüklemeyi deneyin. Kesin olarak olumlu bir sonuç doğurmayacak olsa da büyük ihtimalle shadow ban sorununuz ortadan kalkacaktır.

İnstagram’ı kurallarına göre kullanmak siz ve sayfalarınız için daha yararlı olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap