İlginizi Çekebilir

 1. Ana Sayfa
 2. Arduino
 3. HC-SR04 Ultrasonic Mesafe Sensörü Kullanımı

HC-SR04 Ultrasonic Mesafe Sensörü Kullanımı

HC-SR04 Ultrasonic Mesafe Sensörü Kullanımı

Arduino da en çok kullanılan mesafe sensörlerinden bir tanesi olan HC-SR04 hakkında nasıl kullanılacağını? Ne gibi projelerde kullanılabileceğini yazımızda bulabilirsiniz. Detaylar yazımızda…

Arduino yıllar içerisinde gelişen bir proje kartı olarak adlandırabilmek hiç de zor değil, bu sistemlerde binlerce sensör ve modüller kullanılmakta. Bu yazımızda HC-SR04 ultrasonic mesafe sensörü hakkında ne amaçlar için kullanılır? Hangi projelerde kullanılacağını ve ne gibi avantajları, dezavantajları olduğunu anlatacağız. HC-SR04 ultrasonic mesafe sensörü öncelik ile çok tercih edilmesinin sebebi fiyatı olarak karşımıza çıkmış durumda. HC-SR04 ultrasonic mesafe sensörü fiyat performans açısından oldukça iyi ve sensör arıza yaptığında çok az miktarlarda para harcadığınız için arkanıza bakmanıza hiç gerek kalmayan bir mesafe modülüdür. HC-SR04 ultrasonic mesafe sensörü sadece arduino üzerinde değil pic ve raspberry pi vb. sistemlerde kullanmak mümkün.

HC-SR04 ultrasonic mesafe sensörü kullanmakta ki temel sebebin fiyatı olduğunu söylemiştik, fiyatına gelecek olur isek 3 TL ile – 10 TL arasında ülkemizde satılmakta, tabi ki yurt dışından getirmek de mümkün. Avantajlarına gelecek olur isek fiyat açısından korku duyulmadan üzerinde testler yapabilirsiniz, diğer yandan 4 metreye kadar mesafe ölçümü yapmakta. Bu modülün en yakın mesafesi 2 santimetre olarak işlenmiş durumda. Diğer yandan dezavantajlarına gelecek olur isek ürün kolayca arıza verebilmekte, tozlu ortamlarda tam performanslı olma sorunu yanı sıra mesafe ölçmede 15 derecelik bir açı istemekte. Aksi halde doğru ölçüm yapmakta zorlanabiliyor veya hatalı ölçüm yapmakta.

 

 

HC-SR04 ultrasonic mesafe sensörü kullanılabilecek olan projeler sonsuz olarak adlandırabilir, bu sizin hayal gücünüze kalmış ama bizler sizler için bir kaç fikir verelim; İlk başta 4 metreye kadar ölçüm yapabilen bir elektronik metre yapılabilir (hassaslığı tartışılır), diğer bir projemiz ise engelden kaçan robot veya engeli takip eden engele giden bir proje yapılabilir.

HC-SR04 ultrasonic mesafe sensörü enerji bacaklarına gelecek olur isek; modülün üzerinde dört adet bacak bulunmakta, bunlar soldan sağa olarak ilk bacak: 5 volt DC giriş. İkinci bacağı Tetik Bacağı Giriş Sinyali alacak olan bacak. Üçüncü bacağı Echo Çıkış Sinyali. Dördüncü ve son bacağı ise Ground veya eksi diye adlandırılan bacak. Aşarı da detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

 • Çalışma Voltajı: 5 V Dc
 • Çektiği Akım: 15 mA
 • Çalışma Frekansı: 40 kHz
 • Maksimum Görme Menzili: 4 M
 • Minimum Görme Menzili: 2 cm
 • Görme Açısı: 15 °
 • Tetik Bacağı Giriş Sinyali: 10 us TTL Darbesi
 • Echo Çıkış Sinyali: Giriş TTL sinyali ve Mesafe Oranı
 • Boyutları: 45mm x 20mm x 15mm
Yorum Yap

Yorum Yap