İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar
  3. Hard Disk Kafa Vurma Sorunu

Hard Disk Kafa Vurma Sorunu

Hard Disk Kafa Vurma Sorunu

Mekanik hard diskler de en çok meydana gele sorunlardan bir tanesi olan kafa vurma sorunu nedir ve çözümü nasıl yapılır? Detaylar yazımızda!

Mekanik hard diskler eski sistemlerin olmaz ise olmaz donanımlarından idi halende de gerek taşınabilir depolama birimlerinde gerek ise kendi kullandığımızda bilgisayarlarda depolama için mekanik hard disk kullanıyoruz, dünyada en çok kullanılan yeri ise veri merkezleri ve sunucular olarak gösterilebilir. Mekanik hard disklerin içerisinde dönen bir aksam olduğu için arıza vermesi çok kolaydır ve ufak bir darbede veya yere düşmedi bozulurlar. Bu sorunlardan bir tanesi kafa vurma sorunudur. Mekanik hard disklerin içerisinde mekanik olarak gösterilen iki kısım vardır bunlar; verinin yazılıp istenildiğinde ulaşılmak üzere bekleyen daire şekilde disk plaka ve bu bilgilerin verinin diske yazılmasını sağlayan uçuk şeklinde, daire planın altında ve üstünde sürekli hareket halinde olan kafa kısmıdır. Kafa kısmı eğer hard disk sorun vermeye başlar ise dönen diskin motor ile olan kısmına vurmaya başlar ve sonucunda hard disk kullanılmaz hale gelir. Bu sorunu anlamak için gerek test programları gerek ise eğer hard diski çalışır iken dinleme şansınız var ise dinlediğinizde bir vuruş sesi geliyor mu yoksa gelmiyor mu? Bunu dinlemeniz gerekmektedir. Ses geliyor ise veya sistem gereksiz yere donup takılıyor veya mavi ekran veriyor ise kafa vurma sorununu ile karşı karşıya kalmış olabilirsiniz.

Kafa vurma sorununun çözümü yoktur. Arızanın tamiri yapılabilir, fakat bu tamir ev ortamlarında yapılması oldukça zor ve bence imkansız derecedir. Bu tamiri yaptırmak istiyor iseniz biraz yüksek ücretleri ödemeyi göz önüne almanız gerekmektedir. Eğer hard diskinizde kafa vurma sorunu var ise sistem kapanmadan kurtarılacak verileriniz var ise kurtarmaya çalışın aksi taktirde o verilere ulaşmak imkansız olabilir.

Yorum Yap

Yorum Yap