1. Ana Sayfa
  2. E-Ticaret
  3. Gümrükte Takılan Ürün Nasıl Alınır ?

Gümrükte Takılan Ürün Nasıl Alınır ?

Gümrükte Takılan Ürün Nasıl Alınır ?

Gümrükte Takılan Ürün Nasıl Alınır ?

Günümüzde, yut dışından alınan eşyalar, yurt içinden alınan eşyalardan daha ucuza gelmektedir. Bu nedenle vatandaşlar çok sık yurt dışından sipariş vermeye başlamıştır. Bu durum ise gümrüklerde sıkıntı yaratmaktadır. Yurt dışından gelen malzemelerin gümrükte takılı kalması, gümrükteki mallar nasıl alınır sorusunun cevabını merak ettirmektedir.

Getirilmesi istenen ürünler yasaklı ürünler kategorisinde yer almıyorsa, gümrükte takılıp takılmaması hiç sorun değildir. Gümrüklerdeki vergi ödemesinin yapılması durumunda istenilen malzeme evinize kadar ulaşabilir. Fakat yasaklı ürünler vergi ödemesine imkan bırakmadan geri gönderilmektedir.

Elektronik Sigara

Elektronik sigaralar, yasaklı ürünler kategorisinde bulunmaktadır. Bu nedenle gümrükte takılıp geri gönderilme ihtimali çok yüksektir. Bu mallar, gümrükten geçemeyeceği gibi, gönderimin yapıldığı adrese tekrar iade edilir. Elektronik sigara siparişlerinde vergi ödemesi yapılarak siparişin gelmesi sağlanamaz. Fakat bazen gümrükte gözden kaçırılan durumlar olabilir. Bu durumda şans eseri malzeme gümrükten kolayca geçebilir.

Cep telefonu

Cep telefonları da, ülkenin piyasasını canlı tutmak amacıyla yasaklı ürünler kategorisine eklenmiştir. Ülkeye sokulmaya çalışan bir cep telefonu kesinlikle gümrükten geri yollanır.

Telefon Kılıfları

Yurt dışından kendinize veya bir kimseye hediye olarak bir veya iki adet telefon kılıf sipariş etmeniz durumunda, ücret gümrük limitinin altındaysa hiçbir şekilde takılmaz. Bu durumda vergi bile ödemeye gerek kalmadan malzeme gümrükten kolaylıkla geçer ve evinize ulaştırılır. Fakat çok fazla telefon kılıfı sipariş edilirse (örneğin 10-15 tane), bu durum vergi görevlisi tarafından ticari amaçlı olarak algılanabilir. Bu durumda bu ürünler gümrük sınırından geçemez ve geri gönderilir.

Normalden Büyük Paketler

Normal şartlardan büyük olan paketler, gümrük görevlileri tarafından incelenebilir. Yani bir kutunun üzerinde değeri düşük yazıyorsa, gümrük görevlisi kutunun içeriğini inceleyebilir. Eğer gümrük vergisi altında bir fiyat yazan bu pakette değerli bir şey çıkarsa, fiyatın o olduğunu gümrüğe ispatlamanız gerekebilir. İspatlayamamanız halinde gümrük vergisi ödemeye mecbur kalabilirsiniz. Veya ürün geri gönderilebilir.

Kozmetik

Kozmetik ürünleri de yasaklı ürünler kategorisinde yer almaktadır. Bu nedenle bu ürünlerde gümrükten geçemeden geri gönderilir. Kısacası, bir ürün eğer 22 Euro’dan yüksek bir fiyattaysa gümrüğe takılır. Bu durumda gümrüğe gidilerek malzemenin değerine göre gümrük vergisi ödenir ve ürün alınabilir. Gümrüğe gidilecek durum yoksa da, mail ile iletişime geçerek kredi kartı ekstresi vb. bir takım evrakların gönderilmesi istenir. Bu durumda da kuryeye vergi bedeli ödenerek malzemeler teslim alınabilir.

 

Yorum Yap

Yorum Yap