İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi Deposu
  3. Elektronik Sigara Zararlı mı ?

Elektronik Sigara Zararlı mı ?

Elektronik Sigara Zararlı mı ?

Elektronik Sigara Zararlı mı ?

Son zamanlarda kullanımı bir hayli çoğalan elektronik sigara, kullanıcıların kafasında zararlı olup olmadığı hakkında soru işaretleri bırakılmaktadır. İngiltere’de yapılan bir araştırmada bu durumun verileri ortaya konmuştur. Bu yazımızda elektronik sigaranın zararlı olup olmadığı hakkında bilgiler vereceğiz.

Yapılan araştırmalara göre uzun vadede kullanılan elektronik sigaraların, kullanılmaya başlanmasından 6 ay sonra vücuda normal sigaradan daha çok zarar verdiği gözlemlendi. Sigarayı bırakıp elektronik sigaraya başlamayı düşünenler için elektronik sigaranın da sigara kadar zararlı olduğunu hatırlatmak gerekir.

Ancak yine yapılan araştırmalara göre sigara kullanan kimselerin nikotin ikame tedavilerine veya elektronik sigaraya geçmeleri tavsiye ediliyor. Elektronik sigaranın zararları tam olarak belirlenemese de vücuda giren kimyasalların daha az oranda zarar verdiği söylenmektedir. Bu bakış açısına göre de elektronik sigaraya karşı şüpheli bakışların yanlış olduğu ortaya konulmamaktadır.

İngiltere kanser araştırmaları vakfı yaptığı araştırmalarda sigara içenlerden ve son 6 ayda elektronik sigara kullanan kişilerden 181 kişilik bir ekip oluşturmuştur. bu gruplar haricinde hem sigara hem de elektronik sigara kullanan 3. Bir grup oluşturulmuştur. NNAL adlı kimyasalın sigaraya oranla elektronik sigaralarda %97 daha fazla görüldüğü gözlemlenmiştir. NNAL adlı bu kimyasal akciğer kanserine sebebiyet vermektedir. Oluşturulan 3. Grupta ise gözlemlenen fark daha az olmuştur.

Kullanılmaya başlanan bir maddenin veya cihazın zararlı olduğu kesinleştirilebilmesi veya kanıtlanabilmesi için ortaya çıkışından itibaren 100 yıllık bir gözlem sürecine girmek gerekir. Çünkü uzun vadede zararları net olarak anlaşılabilen bir maddenin kısa sürede net olarak sonuç vermesi mümkün değildir. Günümüzde birçok ülkede elektronik sigara yasaklanmış olsa da zararları konusunda net bir yargıya varılamamıştır. ABD, İngiltere ve Avrupa birliği sağlık komitesi tarafından elektronik sigaranın zararları ortaya atılmıştır.

Elektronik sigaranın zararları da bazı yöntemler çerçevesinde azaltılabilir. Örneğin likitler içinde kullanılan nikotin seviyesinin en aza indirgenmesi en az zararı vermeye yardımcı olacaktır. Yine likitler içinde güzel görünüm sağlamak amacıyla kanserojen maddelerin kullanılmaması da zararı en aza indirgemek için faydalı bir yöntem olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap