İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi Deposu
  3. Elektronik Sigara Neden Yasak ?

Elektronik Sigara Neden Yasak ?

Elektronik Sigara Neden Yasak ?

Elektronik Sigara Neden Yasak ?

Elektronik sigara sorunu sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada tartışılmaktadır. Tıp otoriteleri, psikologlar, hukuk profesörleri, toplum sağlığı uzmanları gibi birçok alanda kendini kanıtlamış insanlar aralarında bu konunun tartışmasını yapıyorlar. Fakat elektronik sigaranın zararları bu cihazları kullanmanın yasak olmasına sebep değildir. Belli kurallar çerçevesinde bu cihazların satılması ve kullanılması birçok ülkede halen yasak değildir. Bu cihazların neden yasak olmadığı, bazı ülkelerde neden yasak olduğu gibi birçok sorunun cevabı bu makalede yer almaktadır.

Bir elektronik sigaranın sağlıklı olduğunu söyleyen bir kişi muhtemelen yalan söylüyordur. Elektronik sigara üzerindeki tıbbi araştırmalar halen devam etmekte olsa da zararları henüz kanıtlanamamıştır. Elektronik sigara gibi insanların sürekli kullanacağı bir cihazın zararlarını tam olarak anlaşılması için üzerinden 100 yıl geçmesi gerekmektedir. Sadece sigara değil ilaçlar da dahil olmak üzere birçok kullanılabilir maddenin yararlarını veya zararlarının net olabilmesi için üzerinden zaman geçmesi gerekmektedir.

Fakat incelemelerde görülenlere göre elektronik sigara vücuda zarar vermektedir. Bu zarar bilinmesine rağmen elektronik sigaranın bazı ülkelerde neden hala yasaklanmadığı bilinmemektedir.

Nerede ve Neden Yasak?

ABD, Rusya, Avrupa Birliği, İngiltere gibi birçok ülke elektronik sigaraya karşı tavırlarını belli etmiştir. Peki bu ülkelerde elektronik sigara neden yasaklanmıştır?

  • Elektronik sigaranın uzun vadede kanıtlanamasa da insan vücuduna zarar verdiği tespit edilmiştir.
  • Likitlerde kullanılan “diacedyl” maddesinin akciğerlere zarar verdiği gözlemlenmiştir.
  • Ülkelerde bulunan çeşitli aramalara sahip likitlerin gençleri sigaraya ittiği gözlemlenmiştir.
  • Sigara firmaları açısından elektronik sigaralar sorun teşkil etmektedir.
  • Bu cihazların çoğu Çin’de üretildiği için sorun çıkarabilecek maddelerin kullanıldığı gözlemlenmiştir.
  • Sağlık otoriteleri elektronik sigara hakkında üstlerine sorumluluk almayı istememektedir.

Elektronik sigaraların yasaklanmasın da ki en büyük sebep tütün lobisi kategorisine girmesidir. Ayrıca tütün üretimi yapan firmalar elektronik sigaraların yaygınlaşmaması için elinden gelen her şeyi yapmaktadır.

Elektronik sigaraların Türkiye’de yasak olmasının sebebi ise hükümetin ve sağlık bakanlığının tütün ürünleri gibi zararları maddelere açtığı savaştan kaynaklanmaktadır. Türkiye’de elektronik sigaranın yasaklanma sebepleri diğer yasak olan ülkelerdeki sebeplerle hemen hemen aynıdır.

Yorum Yap

Yorum Yap