İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi Deposu
  3. Elektrik Faturası Dağıtım Bedeli Nedir ?

Elektrik Faturası Dağıtım Bedeli Nedir ?

Elektrik Faturası Dağıtım Bedeli Nedir ?

Gelen zamlar ile gündeme çok gelmeye başlayan elektrik faturalarında bulunan dağıtım bedeli nedir ? Sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Elektrik faturalarında en çok merak edilen dağıtım bedeli neden ödüyoruz? Sorunun cevabına gelecek olur isek, elektrik dağıtım bedeli kısaca açıklayacak olur isek; üretilen elektrik enerjisi, onu üretimini sağlayan yakıt veya yenilenebilir enerji kaynaklarının bir maliyeti vardır, bu maliyetler elektrik enerjisi kullanan abonelerden her ay faturadan dağıtım bedeli altında alınmaktadır. Bu bedel belirli bir oran ile hesaplandığından her faturanın farklı elektrik dağıtım bedeli bulunur.

Elektrik dağıtım bedelinin içerisinde tam olarak bilmesek de okuma bedeli ve abonelik bedelini de alındığı hakkında bilgi verenler olsa da bizlerin bu konu hakkında bir bilgimiz yok, sebebi ise açıklama yapması beklenen firmalar veya şahıslar bugüne kadar her hangi bir açıklama yapmış değil.

Elektrik enerjisi konutlarda ve genel bir kapsama altına alacak olur isek nerede ise tüm yapılarda olmaz ise olmaz hale gelmiş durumda. Kullanılan elektrik enerjisini faturalama yapılır iken TRT katkı payı, KDV, dağıtım bedeli ve elektrik enerjisi kullanım bedeli toplanır ve sizlere ödemeniz gereken miktar gösterilir. Faturanın üzerinde bu bedellerin tümü açık şekilde yazmaktadır. Diğer olarak ne kadar elektrik enerjisi kullandınız, günlük ortalama tüketim gibi detaylı verileri de faturanın üzerinde bulmanız mümkündür.

Yorum Yap

Yorum Yap