İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi Deposu
  3. Elektrik Faturası Dağıtım Bedeli Nasıl Hesaplanır ?

Elektrik Faturası Dağıtım Bedeli Nasıl Hesaplanır ?

Elektrik Faturası Dağıtım Bedeli Nasıl Hesaplanır ?

Elektrik faturalarında nerede ise tüm kullanıcıların merak ettikleri dağıtım bedeli nasıl hesaplanır? Öğrenmek için yazımız okuyabilirsiniz.

Elektrik dağıtım bedeli, elektrik sağlayan özel firmaların veya devlete bağlı şirketlerin evlerin veya işletmelerin elektrik faturalarından belirli bir oranda alınan ödeme şeklidir. Genelde bu ödeme şekline itiraz etsek de direk olarak faturaya yansıdığından ödememe gibi bir hakkımız yok. Elektrik dağıtım bedeli oranı ise, elektrik tüketim tutarının %29 olarak belirlenmiş durumda. Aşarı da bazı rakamlar ile bu bedel hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız mümkün. Elektrik dağıtım bedeli geçtiğimiz yıldan itibaren ismi değişmiş şekilde faturalara yansıtılmaya başlanmış olarak önümüze çıkmıştı, önceden bu elektrik dağıtım bedelinin ismi ya okuma bedeli veya sayaç yazma bedeli gibi adlandırılmaktaydı.

 

Elektrik dağıtım bedeli yukarıda da belirtiğimiz gibi, kullanılan elektrik enerjisinin kullanım ücretinin %29 luk bir kısmı hesaplanarak sizlerin faturasına yansımaktadır. Aşarı da bu bedel hakkında matematiksel işlemleri bulmanız mümkün.

Örnek verecek olur isek;

Sizler aylık 30 KWh (kilo Watt Saat) elektrik tüketmiş olun, bu elektrik enerjisinin 1 KWh (kilo Watt Saat) yaklaşık 35 kuruş. Yani sizler aylık 30 X 0.35 = 10.5 TL bir elektrik kullanmışsınız demektir. Bu ücretin %29 luk bir oran ile dağıtım bedeli ekler isek sonuç 10.5 X 0.29 = 2.625 TL gibi bir ücret faturaya eklenecek demektir. Son olarak dağıtım bedeli eklenmiş faturanız ise 10.5 + 2.625 = 13.125 TL bir ücret çıkar.

Biraz yüksek elektrik tüketmiş olun o zaman ne gibi ücret ödeyeceksiniz ona bakalım.

Bu sefer aylık 254 KWh (kilo Watt Saat) elektrik tüketmiş olun, bu elektrik enerjisinin 1 KWh (kilo Watt Saat) yaklaşık 35 kuruş. Yani sizler aylık 254 X 0.35 = 88.9 TL bir elektrik kullanmışsınız demektir. Bu ücretin %29 luk bir oran ile dağıtım bedeli ekler isek sonuç 88.9 X 0.29 = 25,781 Tl gibi bir ücret faturaya eklenecek demektir. Son olarak dağıtım bedeli eklenmiş faturanız ise 88.9 + 25,781 = 114.681 TL bir ücret çıkar.

Yorum Yap

Yorum Yap