İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi Deposu
  3. CPU Delid Nasıl Yapılır ?

CPU Delid Nasıl Yapılır ?

CPU Delid Nasıl Yapılır ?

Cpu Delid Nasıl Yapılır ?


Teknoloji forumlarında ve kanallarında adından fazlaca söz ettiren Cpu delid kelimesi ne anlama geliyor? Faydaları neler? Zararları neler? Tüm soruların cevabı yazımızda!


CPU Delid Yapmak

Cpu Delid kısaca tanımını yapmak gerekir ise işlemcinin üzerinde bulunan metal soğutucu tabakayı çıkartıp, metal soğutucunun altına termal macun yerine metal alaşımlı termal likit sürme işlemidir. Normal kullanıcıların yapması kesinlik ile tavsiye edilmez ve en ufak bir hatada İşlemciyi gönül rahatlığı ile çöpe atabilirsiniz. Cpu Delid tüm işlemcilere yapılabilir fakat eğer overclock yapacak iseniz ve aldığınız GHz değerinden memnun değil iseniz Cpu Delid yaparak işlemciyi aynı soğutucu kullanarak, daha fazla GHz değerlerine çıkartılabilir. Dahada önemlisi Cpu Delid yapıldığında işlemci daha az ısınma yapacağından daha verimli çalışacaktır.

CPU Delid Ne işe yarar ?

Gelelim bu Cpu Delid nasıl yapılıyor? İlk önce eğer bir bilginiz yok ise kesinlik ile işlemci yuvasında kalsın ve çalışmaya devam etsin. Delid işlemine başlamadan önce metal alaşımlı kaliteli bir termal macuna ihtiyacınız var, daha sonrasında ya bir jilet yada falçata bıçağı ile  Delid işlemi yapılabiliyor. Cpu Delid işlemini hem İntel hemde AMD hiç bir şekilde önermiyor fakat bu iki markanın deskop işlemcilerden Delid yapıldığında daha fazla performans alındığının farkındalar. Ayrıca Cpu Delid işelemi yapıldığında işlemci garanti dışı kalıyor, yazımızın başında dediğimiz gibi eğer metal soğutucuyu kaldıracağım derken işlemci çekirdeğine zarar verir iseniz işlemci hiç bir şekilde garanti kapsamına girmeyeceğinden direk çöp olacaktır. 

Cpu Delid yapmak eski işlemcilerde metal soğutucu şimdiki gibi yapışkan ve ısıya dayanıklı silikon kullanmak yerine direk işlemciye lehimleme işlemi yapılıyordu. Bu sebebten eski tip işlemcilerde Delid işlemi yapmak şimdiye göre daha zordur.

Delid yapan kullanıcıların yapmış oldukları yorumlara göre; Delid işlemi yapılmamış işlemci ile Delid işlemi yapılmış işlemci arasında 15-20 derece ısı farkı olduğunu söylüyorlar.

Yorum Yap

Yorum Yap