İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi Deposu
  3. Cold Brew Nasıl Yapılır ?
Trendlerdeki Yazı

Cold Brew Nasıl Yapılır ?

Cold Brew Nasıl Yapılır ?

Cold Brew , zahmetli ve masraflı bir kahve demleme ve hazırlama yöntemidir. Masraflı ve zahmetli olmasının yanı sıra, diğer kahve türlerinden daha lezzetli ve keyiflidir. Günümüzde lüks kafeler de daha çok bulunur ve tüketilir. Ayrıca, bazı kafe zincirlerinde de Cold brew ‘i bulabilirsiniz. İşte bu yazımızda sizlere, cold brew nasıl yapılır ? tüm detaylarıyla anlatmış olacağız.

Cold Brew nasıl yapılır ?

Cold brew yapımı , makinesiyle veya evde demlik ile yapılabilir.

Cold brew makinesi temizlenir ve hazır hale getirilir. Kahve ve su haznesi doldurulur ve cold brew demlenmeye bırakılır. Cold brew , kısaca soğuk demlenmiş kahvedir ve maliyeti yüksektir. Genellikle cold brew için: 2 buçuk – 3 litre suya 250 GR orta çekilmiş kahve kullanılır. Cold brew makinesi ile yaklaşık 24 saat ile 48 saatte hazır olur. Su miktarı az olduğu ve kaliteli kahve miktarının fazla oluşundan dolayı ve bunun üstüne bekleme süresi eklendiğinde maliyet yükseliyor. Kahve zincirlerinde bir porsiyon cold brew‘in fiyatı 12 TL ile 16 TL arasında değişiyor. Aslında, makinesi ile fazla uğraştırıcı gözükmese de temizlemek zahmetli. Evde tüketmek için bu kadar masraf yapmaya değer mi ? kesinlikle değmez. Cold brew makinesinin fiyatları oldukça yüksek bir de kahve maliyetini hesaplarsak ortaya yüksek bir fiyat çıkıyor. Kahve tutkunuysanız ve kahve dükkanlarından hazır kahve tüketmeyi tercih etmiyorsanız makinesini alıp ömür boyu kullanabilirsiniz.

Özellikle yaz aylarında; kısacası sıcak günlerde cold brew hafif ve serinletici bir içecek olarak tercih ediliyor. Cold brew‘in yanında 2 adet taze nane yaprağı ve limon çok iyi yakışıyor ve sizlere tavsiye ediyorum.

Evde cold brew nasıl yapılır ?

Evde cold brew yapmak ve tüketmek istiyorsanız iki farklı seçeneğiniz var.

1. Cold brew makinesi.
2. French press / Çay demleme ünitesi / Kavanoz

Cold brew makinesini evde kullanmak için almanızı tavsiye etmiyoruz çünkü profesyonel makinelerin fiyatları çok pahalı ve yurt dışında üretilip ülkemize getirildiği için dolar veya euro kurlarının değişmesi bu makinelerin fiyatlarına da yansıyor.

Evde cold brew yapmak için yukarıda belirttiğimiz araçlarla yapabilir ve maliyeti düşürebilirsiniz. Makalemizde anlattığımız gibi, cold brew yapmak maliyetli ve zahmetlidir fakat kahve tutkunları için vazgeçilmez bir kahve türüdür.

Evde cold brew nasıl yapılır ?

Evde Cold Brew Yapmak

Evde cold brew yapmak için: ilk olarak yukarıda belirtmiş olduğumuz araçlardan her hangi birini temin edin.

1 yemek kaşığı (tepeleme ve silme değil, tam orta) kahve ortalama 9-12 gr gelmektedir. 2 Buçuk – 3 litre su için yaklaşık 250 gr orta çekilmiş kahve kullanılmaktadır. Kaç litre kahve yapmak istediğinize bağlı olarak hesaplamalarınızı yapın.

Seçtiğiniz araca göre; içerisine ilk önce kahveyi daha sonrasında soğuk suyu ekleyin ve 24 saat ile 48 saat arasında BUZDOLABINDA bekletin. Daha hafif ve rahat içimli kahve için 16-20 saat bekletebilirsiniz. Demlenme bittikten sonra süzgeç veya tülbent yardımıyla hazır olmuş cold brew‘i farklı bir kaba aktarın. Kahvenin içerisinde kahve bırakmayın, kahve bıraktığınız zaman demlenmeye devam eder ve bir süre sonra acı tat bırakır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yıllardır işin içerisinde olan, meraklı ve yazmayı seven birisi.

Yorum Yap