Çikolatanın Faydaları

2
Çikolatanın Faydaları

Çikolatanın Faydaları

Çikolatanın Faydaları

Birçoğumuzun çok sevdiği çikolata tatlı ve abur cÇikolatanın Faydalarıubur olarak yenmemesi gerekli olarak düşünülür. Ama çikolata sadece zararlı bir yiyecek değildir. Magnezyum çinko demir ve benzeri mineraller içerdiği için kalp hastalıkları ve kanserden koruma etkisi vardır. Ve çikolata yiyen kişilerin daha mutlu olduğu bilinir.

Alman İnsan Beslenmesi Enstitüsü tarafından yapılan araştırmaya göre günce 75 gram çikolata yiyen kişilerin tansiyonlarının düşük olduğu ve kalp krizi , felç gibi risklerin %39 daha az olduğu kanıtlanmıştır.

Tabi ki de abartmamak gerekir. İçerdiği şeker size kilo aldırabilir. Aldığınız çikolatada kakao oranının yüksek olması da önemli bir etkendir. Tabi ki de içerdiği yağ oranını da unutmamak gerekli.

Çikolata Neden Mutlu Eder ?

Çikolatanın Faydaları

Çikolatanın insanları mutlu etmesinin sebebi içerdiği phenethylamine maddesindendir. Phenethylamine ne işe yarıyor derseniz sinir sistemini uyarır ve bazı salgıların salgılanmasını tetikler. Bunun yanında ağrıları dindirir ve kendini iyi hissetmeni sağlar. Mutlu etmesinin sebebi ise beyindeki serotonin seviyesini arttırır. Çikolata, beyni rahatlatıp gevşetir beynin endorfin salgılamasına neden olur. Böylelikle mutlu olmamızı sağlar.

İlginizi çekebilir:   Web Tasarım Dikkat Edilmesi Gerekenler

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here