İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar
  3. Bios Pili Bittiği nasıl anlaşılır

Bios Pili Bittiği nasıl anlaşılır

Bios Pili Bittiği nasıl anlaşılır

Bütün bilgisayarlarda bulunan Bios pili bittiği nasıl anlaşılır? Detaylar yazımızda!

Bios pili tüm bilgisayarlarda bulunur ve genel işlevi ise isminden de anlaşılacağı gibi Bios ayarlarını ve tarih saat gibi daima doğru ve kaybedilmemesi gereken bilgilerin bulunduğu, entegreyi sürekli voltaj altında tutmak ve bilgilerin ve yapılan ayarların kaybolmamasını sağlamaktır. Bios pili bittiğinde sistem normal açılır ama Bios ayarlarında bir değişiklik yaptı iseniz bu ayarlar yok olmuş olma ihtimalleri var. Bu sorun aslında pek büyütülecek bir şey değil eğer normal bir bilgisayar kullanıcısı iseniz sizin sadece saat ve tarih bilgileriniz doğru olmayacaktır. Saten işlemciye hız aşırtma veya bilgisayarcı dilince overclock yaptı iseniz, Bios pili bittiğinde direk olarak anlarsınız ve yenisi ile değişim yaparsınız. Bios pili bittiğini en kolay tarih ve saat yanlış gösteriyor ve siz ayarlayıp bilgisayarı kapattınız, tekrar açtığınızda yine saat ve tarih yanlış ise bios pili bitmiş veya yakın zamanda bitecektir. Genelde 5 sene gibi uzun süreler dayanır bios pilleri, fakat bazen pilin kalitesiz olması sebebi ile çok kısa zamanlarda da bitebilir.

 

 

Bios pili eğer bulunduğunuz yerde bulamıyor iseniz, yakın bir saat tamiri yapan bir dükkana gittiğinizde sizlere aynı boyutta ve aynı voltaj aralığını sahip pil vereceklerdir, fiyatları ise 1 TL ile 10 TL arasında değiştiğinden tam bir bilgi veremiyoruz. Eğer bios pilini, kendiniz alıyor iseniz lütfen üretim yılına bakın ve üretim tarihi uzak olan pilleri tercih etmeyin çünkü kısa zamanda aldığınız o yeni pilde bitecektir. Belkide bitmiştir bile.

Değişimi yapmak oldukça basit, diz üstü veya masaüstü bilgisayarın kapağını açtığınızda karşınıza aşarıdaki gibi bir pil çıkacak ve ince düz tornavida ile yerinden çıkartıp, yerine çıkarttığınız gibi ama bu sefer işlemi tersten uygulayarak oturdun ve artık bios pilini değiştirmiş olacaksınız. Eğer pek donanım ile ilgili pek bilginiz yok ise her ihtimale karşı bilen birisinden veya yetkili servisten yardım istemek sizin için en iyi çözüm olacaktır. Bios pilleri bazen siyah bir kaplamanın içinde de olabilir, bunu anlamak için gözünüze pil veya pile benzer bir şey görünmüyor ise, muhtemelen siyah veya daha farklı bir kaplamanın içinde saklı olabilir, bunu anlamak için anakart üzerine ikili siyah ve kırmızı kablo girer kablonun diğer ucunda bios pili sizi karşılayacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap