İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi Deposu
  3. Bilgisayar Mühendisi Ne İş yapar?

Bilgisayar Mühendisi Ne İş yapar?

Bilgisayar Mühendisi Ne İş yapar?

 

Bilgisayar Mühendisi Ne İş yapar?

Çağımızın mesleklerinden olan Bilgisayar mühendisliği hakkında tüm detaylar yazımızda!

Üniversite imtihanlarına hazırlanmadan ilkin tek istediğim bölüm bilgisayar mühendisliğiydi. Lise yıllarında programlama ile uğraşmaya başlamam için kendimi daha da geliştirmeyi ve bu alanda eğitim almayı planlıyordum, o şekilde de oldu. Fakat üniversiteye girdikten sonrasında Bilgisayar Mühendisliği’nin programlamadan ibaret olmadığını ve birçok iş kolunda çalışabileceğini öğrendim. Bilgisayar Mühendisliği’nde okuyan talebe arkadaşlarımın üniversite bitirdikten sonrasında ne biçim işler yapacağı mevzusunda o kadar da fikirleri yoktu. Birçok şahıs bu mevzuda sorular yönelttiği için elimden geldiğince destek olabilecek bir yazı yapmaya çalıştım.

Ilk olarak bir mühendislik dalıdır ve bu kısmı kazanan yada okumayı düşünen insanların bunun bilincinde olması gerekir. Mühendislik bilimsel ve matematiksel verileri kullanarak insanlara yararlı ürünler ortaya çıkarmaya uğraş veren bilim dalıdır. Bu yüzden matematiksel zeka gerektirmektedir. Süratli ve hatasıza yakın sonuçlar elde etmeye çalışır.

Bilgisayar mühendisi, mühendislik sorunlarını bilgisayar teknolojisi ile modellemeye ve çözmeye çalışır. Bunu yaparken bu hızla gelişen teknolojinin ihtiva ettiği veri gizleme, veri işleme ve kontakt açılımlarını yoğun ve etkili bir halde kullanır.

Bilgisayar Mühendisleri dışardan çoğu zaman program yazan kişiler olarak görülmektedir. Kısmen doğru olan bu kanı aslına bakarsak tamamen gerçeği yansıtmamaktadır. Yazılım yalnız Bilgisayar Mühendisliği’nin bir parçasıdır. Bir çok zamanda Bilgisayar Mühendisleri yazılım işinin ön safhası olan sistem tanımlaması ve koordinasyonu işlerini yürütmektedir. Türkiye’deki birçok bölüm aslına bakarsak yurtdışında ‘Software Engineering‘ olarak adlandırılan ‘Yazılım Mühendisliği‘ derslerini öğrenim görmektedir. Eğitim süresince çeşitli işletme ve sanayi dersleri ile beraber temel teknik dersler okutulmaktadır. Okuldaki eğitimlerde verilen teknik dersler genel anlamda giriş ve orta düzeyde verilmektedir. Öğrencinin kendisini yakın hissettiği alanda geliştirmesi ise piyasa tecrübesi ile beraber ortaya çıkar.

Bilgisayar Mühendisleri yazılım haricinde birçok iş alanında çalışabilir. Bunlardan bir tanesi bilimsel niteliği olan kariyer yapmaktır. Yüksek lisans ve doktora ile başlayarak belirli bir alanda uzmanlaşarak eğitimci olarak öğrencilere destek olmaktadırlar.

Sistem mühendisliği (System Engineering) alanında işler yapabilir. Sistem mühendisliği veri ağlarının planlama, tasarlama ve kurma işlemlerinde vazife alır. Bu alanda firmaların data işlemleri ile beraber emekler yürüterek kurumlarının ağlarının daha verimli ve kaliteli çalışmasını sağlayabilir.

Sistem Analisti ve Tasarımcısı (System Analyst & System Designer) olarak çalışabilir. Sistemleri geliştirmek için detayları derler ve bu bilgilerin analizini yapar. Sistemlerin geliştirilebilmeleri için önerilerde bulunur. Informasyon akışını ve sistemlerin işleyişlerini akış diyagramları oluşturarak işin hepimiz tarafınca anlaşılabilmesini sağlar. Üniversite eğitiminde alınan akış diyagramları ile ilgili dersler yardımıyla mezun olan öğrenciler dünyanın her yerindeki mühendislerler ortak bir dil ile anlaşabilir.

Informasyon Güvenliği Uzmanlığı (Information Security Manager) alanında faaliyetlerde bulunabilir. Kurumun bilgisayar sistemlerinin güvenli bir halde çalışabilmesi için güvenlik gereksinimlerini belirler ve bu mevzu da bir standart oluşturarak sistemlerin güvenli bir halde emek harcaması için uğraş verir. Bilhassa büyük sistemlerde veriler kurumlar ve firmalar için dirimsel ehemmiyet taşımaktadır.

Veritabanı Yöneticiliği (Database Administrator) alanı kurumlar için olmazsa olmaz hale gelmiştir. Bilhassa alan kişi ilişkileri yönetimlerinin (CRM) yaygınlaşması ile beraber daha da mühim olan veritabanı yöneticiliği oldukça lüzumlu bir iş dalı haline gelmiştir. Veritabanları için belirli bir standart oluşturulmasını ve bu standartın korunarak hazırlanacak veritabanlarının ortak bir halde kullanılmasını sağlar. Ek olarak veritabanlarının tasarlanması geliştirme aşamalarında bulunur. Birçok kurum bilhassa Oracle ve MsSQL sistemlerini kullanmaktadır. Haliyle birçok eğitimli insana gerekseme duyulmaktadır.

Ar-Ge alanında çalışabilmektedir. Firmaların yeni çıkan ürünler ve hizmetler ortaya çıkarabilmesi için Araştırma-Geliştirme birimlerine gerekseme vardır. Bilgisayar Mühendisleri de data birikimlerini bu alanda kullanarak çalışabilirler.

Yazıda birçok teknik terim olabilir fakat Bilgisayar Mühendisliği öğrencilerinin, talebe adaylarının ve mezunlarının bu terimlere aşina olmaları gerekmektedir. Saydığım iş dalları ilk etap da akıla gelenlerdir. Bunların haricinde İnternet’in gelişmesi ile beraber birçok yeni iş kolu ortaya çıkmıştır.

Sevdiğiniz işi yapmak her şeyden önemlidir. Yazılımcı olmak isteyen bir kişinin illa ki Bilgisayar Mühendisliği okumasına gerek kalmamıştır. Fakat okuması yararına olacaktır. Öğrencilik yaşamında bir halde piyasanın içine girmek en doğru iş olacaktır. Böylelikle eğitiminize biçim vererek seveceğiniz bir iş dalına geçiş yapabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap