İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi Deposu
  3. Alkolmetre Nedir, Nasıl Çalışır?

Alkolmetre Nedir, Nasıl Çalışır?

Alkolmetre Nedir, Nasıl Çalışır?

Alkol metre Nedir, Nasıl Çalışır?

Genelde trafik polislerinin kullandığı ve kişinin almış olduğu alkolü promil cinsinde gösteren Alkol metreler nedir ve nasıl çalıştığını merak ediyor iseniz yazımızı okumalısınız.

Alkolmetre, nefesteki alkol oranıyla kandaki ortalama alkol oranını tahmini olarak kabul eden bir cihazdır. Alkol tespiti, birçok trafik kazasının önüne geçilmesi yada suçlunun tespiti için mühim. Bu tespiti icra eden alkolmetreler bu sebeple büyük ehemmiyet kazanıyor.

Trafikte yasal olarak belirlenmiş miktardan fazla alkol tüketimi yasak. Bu yasağı delerek limitin üstünde alkol alanların tespit edilmesi için kan ve idrar tahlili yapmak gerekiyor. Sadece bu kontrol sonucunu kısa sürede almak mühim. Bu sebeple alkol miktarını fazlaca kısa sürede nefesten tespit eden alkolmetreler geliştirilmiştir. Cihazdan en verimli sonucu alabilmek için diyaframdan şu demek oluyor ki göbekten nefes vermek gerekiyor. Diyaframdan nefes vermek ile alkolmetre arasındaki bağlantıya değineceğiz; sadece ilk olarak aleti birazcık tanıyalım.

Alkolmetrenin Emek harcama Prensibi Nedir?

Kandaki alkol miktarını belirten ölçü birimine “promil” adı veriliyor. Alkometre, alkolün nefesteki oranıyla vücuttaki averaj kan değerlerini hesaplayarak kandaki alkol miktarını en yakın bir değerle promil olarak veriyor. Bu sebeple elimize sürdüğümüz kolonya yada ağzımızı sildiğimiz alkollü ıslak mendil bile cihazda görünen alkol miktarını etkileyebilir.

Aygıt; ışık deposu, potasyum dikromat solüsyonu, filtre, fotoselli dedektör, ölçüm birimi ve gösterge şeklinde kimyasallar ve parçalar ihtiva eder. Alkolmetrelerin kimyasal temeli “redoks tepki” olarak tanımlanır. Nefesle verilen hava, alkalin çözücünün içine asidik potasyum dikromat solüsyonu ile temas ettiğinde çekilir. Cihaza üflenen havadaki alkol yada etanol, asetik aside dönüşür. Sonrasında etanol, asetik asit ile oksitlenir ve turuncu-sarı renkte dikromat iyonundaki krom, yeşil krom iyonuna indirgenir. Kandaki alkol seviyesi de bu renk değişiminin derecesinin ölçülmesi ile oraya çıkar.

Başka bir tür alkolmetrenin emek verme prensibi ise şöyledir; alkolmetreye nefes üflendiğinde cihazdaki elektrik devrelerinden geçen elektrik akımı alkol miktarına göre değişiklik gösterir. Bu akım, cihazdaki algoritmalara gore değerlendirilerek ölçülür ve kandaki ortalama alkol miktarı ortaya çıkarılır.

Alkol Sınırı Nedir?

Vatanımızda trafikte alkol limiti, 1 litre kanda yarım gram alkole eşit olan 0,50 promildir. Bu limitin üstünde alkollü olarak vasıta kullanmak yasaktır. Bu sınır, gevşeme, dikkatin azalması, koordinasyon ve muhakeme bozukluğunun başladığı sınırdır. Bu limit aşıldıkça alkolün insanoğlu üstündeki tesiri belirginleşir. Üç promil alkol tespit edilen bir kişinin refleksleri azalır, bilinci bulanıklaşır ve bazı kişilerde şuur kaybı oluşur.

Yol kenarlarında meydana getirilen alkol, uyuşturucu ve uyarıcı testleri trafik güvenliği için büyük ehemmiyet taşıyor. Dolayısıyla alkolmetre şeklinde cihazlarla meydana getirilen testlerin sürücüler üstünde caydırıcı tesiri de yadsınamaz bir gerçek. Bu sebeple bazı yaptırımlar uygulanmaktadır. Alkolmetre ile alkollü tespit edilen sürücü 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 485 maddesi uyarınca para cezası, aracın trafikten men edilmesi ve sürücü belgesinin alınması şeklinde cezalar uygulanıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap