1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Alkol Vücut’tan Kaç Saate Atılır ?

Alkol Vücut’tan Kaç Saate Atılır ?

Alkol Vücut’tan Kaç Saate Atılır ?

Alkol Vücut’tan Kaç Saate Atılır?


Alkolün vücut dan atılma süresi nedir? Alkol insan vücudunu ne zaman terk eder? Alkol kanda ne kadar kalır ve ve zaman kandaki etkisi geçer? Bunun gibi sorulara cevap vereceğiz. Gelin cevaplayalım!!


İnsanların merak ettiği bir soru olan alkol alsam ama kandan ne zaman çıkacak ve vücudumuzu alkol ne zaman terk edecek gibi soruları hep sormuşlardır. Aslında alkol her insan bünyesinde farklılıklar gösterir. Bazı bünyelerde alkol aldığında şarhoş dahi olmazlar. Bazıları ise çok az bir alkol aldığında ise ya şarhoş olurlar yada kafaları aniden dönmeye başlaya bilir. Tabi alkolün de sertlik derecelerine göre değişimler söz konusudur. Örnek verecek olur ise (Bir şişe 55cl Bira içersiniz markasını önemli değil bu sizi şarhoş da yapa bilir veya hiç bir etkisi de olmaya bilir. Alkol Vücuttan kaç saatte atılır biliyor musunuz ? Ama 55cl Bira yerine sert bir içki mesela rakı, Viski, Votka… gibi damıtılmış içkiler içilir ise kesinlik ile bunlar insan vücudunu oldukça fazla etkilemektedir.) Fakat şu durumda söz konusu eğer kişi alkolik ise ona bunlar geçerli olmayacaktır. Çünkü birey alkole alışmış ve alınan az alkol ona etki etmeyecektir. Lakin fazla alkol alır ise kesinlik ile alkolik insan da şarhoş olur.

Alkol Vücut’tan Kaç Saatte Atılır ?

Peki alkol vücudu ne zaman terk eder? Alkol kandan tam temizlenmesi için normal bireylerde 24 saat içeride alkol kanı ve vücudu terk eder tabi bu durum her birey için aynı değil. Bazen sadece bir bardak kahve ile ayıla bilirsiniz ve soğuk bir duş da bu durum için idealdir. Eğer kusar iseniz de alkolün tamamı kana karışmaz ve daha erken kandan alkol atılır. Özet olarak alkol insan vücudunu bir gün içerisinde terk eder. Tabi ki bu bir gün içerisinde tekrar alkol almaz iseniz. Eğer bir içerisinde tekrar alkol alır iseniz zaman artacaktır. Alkol aldığınızda 24 saat içerisinde kan testi gibi testler yaptırır iseniz kanınızda alkol tespit edilecektir. Alkol almamanız hem sizin için hemde çevreniz için çok faydalı olacaktır. Ayrıca cüzdanınızda dolu kalacaktır. Bu yazımızda Alkol Vücuttan kaç saatte atılır öğrenmiş olduk.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (8)

  1. 2 sene önce

    Bazen 24 saat yetmiyor, özellikle kulüplerde veya publarda kafa sallanarak içildiği zaman imkan yok yetmesine.

  2. Hastaneye gideceklere güzel bir yazı olmuş.

  3. bünyenin direnci ile alakalı bir durum ama kandan atılması ile ayılmak farklı olaylar diye düşünüyorum

  4. Bazen insan atılmasın istiyor 🙂 teşekkürler

  5. Bünyeden bünyeye fark yarattığını biliyordum. Fakat 24 saat içinde temizlenmesi hususunda kararsızdım. Teşekkürler güzel yazı olmuş.