İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. E-Ticaret
  3. Aliexpress Vergisiz Alışveriş Nasıl Yapılır

Aliexpress Vergisiz Alışveriş Nasıl Yapılır

Aliexpress Vergisiz Alışveriş Nasıl Yapılır

Vergi, devletin yapmış olduğu hizmet ve kamu hizmetlerini karşılamak için kişilerden ve kuruluşlardan almış olduğu paradır. Devletin kamu hizmetleri finansmanını karşılaması için almış olduğu zorla paraya vergi denir. Peki Aliexpress Vergisiz Alışveriş Nasıl Yapılır?

Dolaylı ve Dolaysız Vergiler

Vergilendirme sistemimizde bireyin kedisinin ve şahsına ait olan vergileri ödüyorsa ve bu vergiler başkasına devredilmiyorsa bu vergiye dolaysız vergi denir. Dolaysız vergiye en iyi örnek olarak emlak vergisi ve bireyin aldığı maaşı daha tam olarak cebine koyamadan kesilen gelir vergisidir. Bireylerin kendisine ait olan vergiler ödemiyor ve başka kişilere yansıtılıp devrediliyorsa bu vergi dolaylı vergi sınıflandırılmasının içinde yer alır. Bu dolaylı vergilere örnek olarak KDV (katma değer vergisi) vergisi verilebilir.

Türk vergi sistemine yer alan vasıtasız vergiler gelir vergisi, kurumlar vergisi emlak vergisi, motorlu taşıtlar vergisi olarak diyebiliriz. Türk vergi sisteminde yer alan vasıtalı vergiler ise iki gruba ayırmak mümkündür bunlar mal ve hizmetlerden alınan vergiler olarak ve dış ticaretten alınan vergilerdir.

Mal ve hizmetlerden alınan vergiler katma değer vergisi, ek vergi, taşıt alım vergisi, damga vergisi, akaryakıt alım vergisi ve harçlar vergileri olarak örnekler verilebilir. Dış ticaretten alınan vergilerde vasıtalı vergilerden bir diğeridir ve bunlarda gümrük vergisi akaryakıt vergisi ve tek ve maktu vergiler olarak üç tanedir.

Konumuzla alakalı olarak verisiz alışveriş için bakmamız gereken vergi türü gümrük vergisidir.

Aliexpress Vergi

Gümrük vergisi

Gümrük vergisi ithalat ve ihracatta gümrük kapılarından geçen mal ve hizmetlerden alınan vergi türüdür. Gümrük vergisi üründen ürüne değişebilir. Ürünlerin çeşitlerine göre farklı hangi ürüne ne kadar gümrük vergisi uygulanması gerektiğini Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu’ na belirlenmesi uygundur. Gümrük Tarife istatistik Pozisyonu’nun içerisinde yer alan HS Code, Tariff Code, Tariff Number olarak ta üç faklı kategori olaraktan önümüze çıkabilir. Yani gümrük vergisi için önemli olan Gümrük Tarife Kodu almamız oldukça önemli bir olay olacaktır. Gümrük vergisinin hesaplanması kolaydır. Gümrük vergisi genellikle gümrük vergisi matrahı üzerinden hesaplama yapılmaktadır. Gümrük vergisi matrahına aldığımız ürünün CIF bedeli üzerinden bulunmaktadır.

Aliexpress Vergisiz Alışveriş

2016 yılında yurtdışı alışveriş sitelerinden yapabileceğimiz alışveriş tutarı 75 Euro’ dan 30 Euro’ya düşürülmüştür. Gümrük ve Ticaret Bakanlığının 2018 de aldığı karara göre 30 Euro olan bu alışveriş limiti düşürülmüştür, düşürülen bu tutar yurtdışından alışveriş yaptığımız Aliexpress gibi birçok sitedeki limitimizi 22 Euro düzeyine inmesine sebep olmuştur. Yani kısaca denilmesi gerekirse gümrük vergisi ödemeden yapabileceğimiz alışveriş limitimiz 22 Euro düzeyindedir.

2019 yılında gerçekleşen değişiklilerle birlikte Aliexpress ve diğer yurtdışı alışveriş sitelerinden yapılan her alışverişimiz için gümrük vergisi verilmesi zorunlu hale gelmiştir. Yani Aliexpress ve diğer yurtdışı sitelerinden yapılan 1 TL’lik alışveriş için devletin bizden istediği gümrük vergisi tutarı 5,2 TL’dir. Ve devam etmekte olan 22 Euro üzerindeki alışveriş limitimizde ek olarak %18 ile %20 arasında değişen oranlı vergilendirme sistemi yaparak vergi alınmaktadır. Tabi bu gümrük vergisini ödemek istemiyorsanız satıcı ile konuşup fatura tutarınızı 22 Euro nun altında göstererek vergiyi daha az ödeme imkânına sahipsiniz. Başka bir söylentiye göre de Türkiye de üretilen bir mal ve hizmeti dış ülkelerden alırsanız bunun vergilendirmesi daha fazla ve kesin vergi ödemek zorunda kalacağınız biliniyor. Öbür yandan Türkiye de üretilmeyen bir ürünü Aliexpress ve ya başka bir yurtdışı sitesinden aldığımız zaman vergilendirmesi daha az ve hatta vergilendirmenin uygulanmadığınında öne sürülmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap