İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi Deposu
  3. Aliexpress Vergi Ödemeden Ürün Nasıl Alınır ?

Aliexpress Vergi Ödemeden Ürün Nasıl Alınır ?

Aliexpress Vergi Ödemeden Ürün Nasıl Alınır ?

Aliexpress, yurt dışından farklı satıcılardan alışveriş yapılabilecek güvenli bir firmadır. Bu durum Türkiye’de birçok kişinin yurt dışından alış veriş yapmasına neden olmaktadır. Yurt dışından yapılan alışverişler, Türkiye’deki piyasanın çok altında miktarlarla tamamlanabilmektedir. Bu nedenle bu alış veriş yöntemi birçok kullanıcı tarafından tercih edilebilmektedir. Bu alış verişlerin çoğalması gümrükteki ödenen vergilerin de çoğalmasına sebep olmuştur. Fakat gümrük vergisi de ödendiğinde verilen bir siparişin değeri hemen hemen Türkiye fiyatı ile aynı olmaktadır. Kullanıcılar bu durumdan kaynaklı olarak vergi ödememe imkanlarını göz önünde bulundurmaya başlamıştır.

Türkiye’de gümrük vergisi alt limiti olarak 22 Euro belirlenmiştir. Bu tutarın altındaki ürünler gümrük vergisi uygulamasına girmezler. Bu durumda yurt dışından verilen 22 Euro altı siparişlerin gümrükte takılma gibi bir sıkıntısı yoktur. Bu ürünler yasaklı ürünler kategorisinde bulunmadığı sürece hiçbir sıkıntı çıkmadan gümrükten geçebilmektedir. Bu durumda 22 Euro altı siparişler vermek, gümrük vergisinden kurtulmak için oldukça başarılı bir yöntemdir. Örneğin, telefon kılıfı, oyuncaklar, sim kart girişi olmayan ufak teknolojik aletler gibi ürünlerin siparişinde vergi ödemeleri yapılmaz.

Fakat sipariş edilen ürün 22 Euro üzerindeyse bu durum gümrük vergisi ödeme zorunluluğunu da yanında getirebilir. Aliexspress’te satış yapan bazı satıcılar gümrük vergisi alınmaması için bazı taktikler geliştirmiştir. Sadece Türkiye siparişlerinde uygulanan bu durum, gümrük vergisi ödemelerini çoğunlukla engeller. Bu durumlardan birisi, satıcı ürünün fiyatı ne olursa olsun, kutu üzerine 22 Euro fiyat yazmaktadır. Fitayın 22 Euro olması da gümrük vergisinden kurtulabilmek için önemlidir. Ama bazı şüpheli durumlarda bu ürünler gümrük görevlileri tarafından incelenebilmektedir. Bu durumda ürünün 22 Euro değerinde olduğunu göstermek için uğraş gerekebilir. Gümrük tarafından istenen kredi kartı ekstresi gibi evraklarda ürünün 22 euro olduğu ispatlanırsa yine vergi ödemesi yapılmadan ürüne ulaşmak mümkündür. Fakat bu ispat yapılamadıysa vergi ödemek zorunda kalınabildiği gibi ürün geri de gönderilebilir.

Farklı bir yöntem ise ürünü parça parça kargolamaktır. Bu yöntemi geliştiren satıcılar ürünün gümrükte dikkat çekmemesini sağlamaktadır. Parça parça kargolanan ürünün dikkat çekmesi durumunda bile kutu içeriği 22 Euro altında olacağı düşünülerek gönderim tamamlanabilmektedir. Bu yöntem dışında daha da yöntem geliştirmekte olan satıcılar mevcuttur.

Yorum Yap

Yorum Yap