İlginizi Çekebilir
Netflix Neden Yavaş ?

  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi Deposu
  3. Aliexpress Vergi Nasıl Ödenir ?
Trendlerdeki Yazı

Aliexpress Vergi Nasıl Ödenir ?

Aliexpress Vergi Nasıl Ödenir ?

Aliexpress’ten yapılan alışverişlerde, ürün fiyatına göre vergi işlemi uygulanmaktadır. Bu durum da gümrük vergisi kavramını karşımıza çıkarmaktadır. Bu durum 22 Euro üzeri sipariş veren vatandaşların, vergi ödemesine neden olmaktadır. Bu yazımızda Aliexpress vergi nasıl ödenir ? hakkında tüm detayları vereceğiz… Ülkeye girmeye çalışan malzemenin fiyatı 22 Euro’da yüksek olduğu durumlarda direk gümrük vergisi uygulaması işleme sokulur.
Verilen sipariş neticesinde gümrükte takılı kalan malların vergisinin nasıl ödeneceği hakkında bilinemeyen birçok şey mevcuttur. Bu vergileri ödeme işlemi sanıldığı kadar zor değildir. Gümrükte takılı kalan bir malzemenin gerekli evraklarla birlikte gümrüğe gidilerek alınması imkansız değildir. Fakat gümrüğe gidebilecek imkanları olmayan kişiler de gümrükteki malzemelerini evlerine kadar getirtebilirler.

Aliexpress Vergi Ödeme

Gümrükte bir malzemenin takılı kalması durumunda mail aracılığıyla gümrük dairesine ulaşılabilir. Bu durumda gerekli belirtmeler yapıldığında gümrük dairesi tarafından kredi kartı ekstresi, fatura gibi bazı evraklar istenir. Evraklarda görülen miktara göre hesaplamalar yapılarak gümrük vergisi ücreti de malzemenin fiyatının üstüne eklenebilir. Bu sayede yeni belirlenen fiyat ile birlikte malzeme kurye aracılığı ile kapıya kadar gönderilir. İçerisinde gümrük vergisinin de bulunduğu fiyatın kuryeye ödenmesiyle, malzeme kuryeden teslim alınabilir. Bu durumda vergi ödenmiş ve malzeme teslim alınmış olur.

Aliexpress Vergi

Gümrük vergisi ödememek için neler yapılır ?

Gümrük vergisi ödememek için 22 Euro altında siparişler vermek gerekir. Verilen sipariş yasaklı ürünler kategorisinde yer almadığı sürece gümrükte sıkıntı çıkarmaz. Gümrükte sıkıntı çıkarmayan malzemelere gümrük vergisi uygulanmadığı için siparişi verdiğiniz fiyatta ödemeyi yaparak siparişinizi alabilirsiniz.
Bunun haricinde Aliexpress’teki bazı satıcılar ülkemize vergisiz gönderim yapabilmek için bazı yöntemler geliştirmiştir. Bu yöntemlerden başlıcası, ürünün fiyatı ne olursa olsun kutu üzerine 22 Euro fiyat yazılmasıdır. Bu durumda gümrük sorumlusunun dikkatini çekmeyen paket, 22 Euro’dan pahalı olsa bile gümrükten geçecek ve vergi ödemenize gerek kalmadan elinize ulaşacaktır.
Bir diğer yöntem ise malzemenin parça parça kargolanmasıdır. Bu durumda ise gümrük sorumlusu tarafından bir öğe dikkat çekse de parça parça yollanması nedeniyle 22 Euro’yu geçmediğinden gümrük vergisine tabi tutulmayacaktır. Bu iki yöntem en bilinen yöntemlerden olsa da, birçok farklı yöntem de bulunmaktadır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yıllardır işin içerisinde olan, meraklı ve yazmayı seven birisi.

Yorum Yap