İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. E-Ticaret
  3. Aliexpress 2019 Yeni Vergi Oranları

Aliexpress 2019 Yeni Vergi Oranları

Aliexpress 2019 Yeni Vergi Oranları

Aliexspress’ten verilen siparişler, yurtdışından ülkemize kadar geldiği için, belli bir miktar ücretin üzerine gümrük vergisi uygulanmaktadır. Bu vergi bedelleri ödendiği zaman, fiyatlar ülkemize yakın oranda olsa da, yine de daha cüzi miktarlara malzeme sahibi olunabilmektedir. Uygulanan ve 2019 yılında yeni bir güncelleme gelen vergi oranları ilgili bilgi almak istiyor iseniz yazımızda bulabilirsiniz.

Ülkemizde belirlenen tutara göre, 22 Euro üzeri malzemeler gümrük vergisi uygulaması işlenmektedir. Belli oranlar ve fiyatlar çerçevesinde işlenen bu vergiler, kullanıcıdan alınmak şartıyla teslimat tamamlanabilir. Bu fiyatın altında kalan ürünlerden ise hiçbir şekilde gümrük vergisi kesilmez. Fakat yasaklı ürünler kategorisi dene bir kategori mevcuttur. Bu kategoride yer alan ürünler Türkiye’ye girmesi yasaktır. Bu nedenle bu kategorideki ürünler 22 Euro’dan düşük olsa da yüksek olsa da hiçbir şekilde ülkeye giremez. Gümrük sınırından gönderilen adrese geri dönmek üzere yola çıkar.

Vergi oranları hesaplamasında, ürünün hangi ülkeden geldiğine kadar değişik şartlar etkilidir. Avrupa birliğine üye olan ülkelerden gelen malzemelere %18 vergi ödenirken, diğer ülkelerden gelen malzemelere ise uygulanan vergi oranı %20’dir. Bu vergi oranları sadece 22 Euro üzeri malzemelerden tahsil edilmektedir. Ayrıca 30 kilograma kadar geçerli olan bu vergi oranları, 30 kilogram üzeri için geçerli değildir. 30 kilogram üzeri malzemeler için uygulanan vergi oranları %48’e kadar çıkmaktadır. Yani Avrupa Birliği ülkelerinden gelen 30 kilogram altı bir malzeme için %18 gümrük vergisi uygulanırken, 30 kilogram üstü malzemeler için de %48 vergi uygulanır. Ürün Avrupa birliği dışından geliyorsa da 30 kilogram altına %20, 30 kilogram üstüne ise %48 vergi uygulanır.

Aliexpress Vergi

Yasaklı ürünler kategorisinde bulunan ürünler, akıllı cep telefonları, ateşli silahlar gibi daha birçok örnekle çoğaltılabilir. Bu ürünler gümrük vergisi uygulamasına dahil değildir. Direk olarak gümrükten geri çevrilir. 22 Euro üzeri ürünleri de kutu üzerine fiyat olarak 22 Euro yazılmasıyla, vergi ödemeden gümrükten geçirebilirsiniz. Fakat bu durum Türkiye’yi büyük bir vergi kaybına uğratmakla kalmayıp, ekonominin de dengesini bozacaktır.

Aliexspress’ten verilen 22 Euro üzeri ürünlere uygulanan vergi miktarı yukarıdaki oranlar dahilinde yapılır.

Yorum Yap

Yorum Yap