İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi Deposu
  3. Afrin Operasyonun da Kullanılan Türk Silahları

Afrin Operasyonun da Kullanılan Türk Silahları

Afrin Operasyonun da Kullanılan Türk Silahları

Afrin Operasyonun da Kullanılan Türk Silahları


Geçtiğimiz günlerde başlatılan halen sürdürülen Afrin operasyonunda askerlerimiz hangi Türk yapımı savaş ekipmanlarını kullanıyor. Detaylar haberimizde!


 

Son zamanlarda Türkiye kendi savaş teknolojisi oldukça fazla bir şekilde geliştirmiş durumda peki bu geliştirilen teknoloji test edilmişti fakat herhangi bir savaş durumunda ne gibi sorunlar veya ne gibi avantajları olacaktı. Türk silahlı kuvvetleri bu soruların cevabı için AFRİN operasyonunda dış ülkelerin savaş teknolojilerinin yanında Türk yapımı yerli üretim savaş ekipmanları kullanılıyor. Peki bu savaş ekipmanları neler. Gelin hepsini detaylı bir şekilde inceleyelim.

ARMA

Otokar tarafından geliştirilen ve üretimi yapılan ARMA, modern teknik özelliklere sahip olmasıyla birlikte 4+4 olacak şekilde 8 tekerleğiyle arazide zorluk çekmeden yoluna gidebiliyor. Üstün hareket kabiliyetinin yanı sıra balistik ve mayın koruması da sağlayan zırhlı araç, en zorlu arazi koşullarına karşı koyabiliyor. Bu arada araç 8×8, yani 8 tekerlek birden çekiş gücüne sahip.

Cirit Füzesi

Yerli şirket olan ROKETSAN tarafından geliştirilen Cirit Füzesi, hafif zırhlı/zırhsız hedeflere yüksek hassasiyetle hedef alabiliyor. Hareket eden hedefleri kolaylık hedef alabiliyor.

Ankerot

Konya da yazılım şirketi tarafından yazılımı üretilen ve düşmanlara karşı kullanılmak için üretimi yapılmış mini bir savaş tankıdır. Kontrolü uzaktan kablosuz bir şekilde yapılmaktadır.

Altay Tankı

Tamamen yerli üretim olan ve OTOKAR tarafından üretilen Altay Tankı 3+ nesil ana muharebe tankıdır. Altay Tankı, BM/NATO harekatlarına uygun bir şekilde geliştirildiği için, dünya genelinde kullanılan modern sistemlerle donatıldı.

SOM Füzesi

SAGE tarafından geliştirilen SOM füzesi, ROKETSAN tarafından tamamen yerli olacak şekilde üretildi. SOM’un menzili 180 kilometre.

ATAK Helikopteri

Ülkemizin taarruz ve taktik keşif helikopteri Atak, İtalyan firma AgustaWestland, TUSAŞ ve ASELSAN ortaklığında olarak üretimi yapıldı. Atak Helikopteri Afrin operasyonunda kilit rol oynayacaktır.

Hisar Füzeleri

Hisar füzeleri havadan veya karadan gelebilecek tüm tehtitlere karşı Afrin de  konuşlandırıldı. Eğer havadan herhangi bir tehtit algılanır ise Hisar füzeleri ile vurulabilecek.

Kaplan

Kaplan otomatik şanzımanlı özel bir zırhlı muharebe aracıdır. 22-25 Bg/ton güç ağırlık oranında olan canavar, tamamen su geçirmez bir gövdeye sahiptir. Gerektiği takdirde araç suyun içinde de hareket edebilir.

Kayı Sınır Güvenlik Sistemi

Tehlike algılayıcılardan oluşan güvenlik sistemi, Hatay il sınırında hizmet veriyor. Ülkemize doğru gelen her türlü araç, insan ve nesneyi tespit eden sınır güvenlik sistemi, içerisinde radar karıştırıcı gibi silahları da barındırıyor.

Kirpi

BMC tarafından üretilen Kirpi, askerimizi düşman askerinin hain pusularına karşı korumak için her türlü zırhla donatıldı. Kirpi’nin en büyük özelliğinin mayınlara karşı oldukça fazla dayanılması olarak belirtiliyor.

 

Pars 4X4

Özel operasyonlarda kullanılan Pars, 5 kişilik bir mürettebatı hiçbir hazırlık yapmadan derin ve akıntılı suyun içine güvenle sokabilir. Aracın arkasında yer alan iki su jeti sayesinde, suda sağlam manevralar yapılabilir. Özellikle sulak alanlarda büyük bir taktiksel araç olarak kabul edilen Pars, mayınlara karşı korumaya sahiptir.

 

Yorum Yap

Yorum Yap