İlginizi Çekebilir
Uydu Alıcılar

  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar
  3. ADSL ve ADSL2 modem tipleri nedir?

ADSL ve ADSL2 modem tipleri nedir?

ADSL ve ADSL2 modem tipleri nedir?

ADSL ve ADSL2 modem tipleri nedir?

Modem tiplerinden olan ADSL ve ADSL modem nedir? Nasıl bir internet alt yapısını destekler, kimler kullanabilirler? Bu soruların cevapları için yazımızı okumalısınız!

Evinize veya iş yerinize internet bağlatmak istiyorsunuz ama bir türlü modem almakta karar veremediniz, acaba ADSL , ADSL2 veya VDSL , VDSL2 modem alsam diye düşünüyorsunuz ve ucuz olan ADSL , ADSL2 seçmeniz için bir sorun yok fakat internet alt yapınız ADSL , ADSL2 modemi destekleyecek mi? İşte en basit aygıtlardan birisi haline gelmiş olan modemlerde bile artık seçim yapacakken acaba kaygısı başımızı tedirgin ediyor ve bir çok işi bilen kimsenin bile bu durumda haberi yok. Sebebi ise çok basit internet sağlayıcı firmanız evinize kadar gelerek modemi interneti bağlayıp gidiyorlar ve bizlerin ve sizlerin hiç bir şeyden haberi dahi olmuyor. Bu yüzden modem veya internet bağlatma veya bağlama konusunda işi yapan sağlayıcılardan farklı olarak çoğu kullanıcı nasıl bir internet veya nasıl bir modem kullandığının farkında bile değiller. Bir on sene geriye gittiğimizde karşımıza tek tip her yerde aynı özelliğe sahip sadece markası ve tasarımı farklı ama temelde aynı işlemi yapan DSL modemler vardı. DSL modemler yerini zamanla ADSL , ADSL2 ye bırakmak zorunda kaldılar, sebebi ise gelişen teknoloji ve artan talep yüzünden DSL altyapısına sahip internetler bizlere az gelmeye başladı, bu yüzden karşımıza ADSL , ADSL2 modemler çıktı. 

ADSL , ADSL2 modemler şuan ki bakır kablo altyapı diye adlandırılan ve ev telefonlarının da çalışmasına izin veren hattan enerjisini alır ve kullanıcıyı tüm dünyaya ufacık bir kablo bağlar. Bu bakır kablo altyapı en fazla desteklediği hız limiti ise 35 mb/ps dir. Eğer daha fazla bir hız istiyor iseniz kesinlik ile fiber alt yapıya sahip olmanız gerekmektedir. Sizlere uygun internet alt yapısını öğrenerek en uygun modem tipini bulabilirsiniz. Bunu öğrenmek için internet sağlayıcı firmanızı arayarak sorabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap